Skip to content
Text image | RSS | Site map | Slovensky | Deutsch
Search
Slovak National Theatre
Slideshow

Program

  Hall of Opera and Ballet,
the new building of SND
Hall of Drama,
the new building of SND
Studio,
the new building of SND
Historical building
Monday
1
- - - -
Tuesday
2
- Roald Dahl
The hotel Bristol apartment
Drama: 19.00 – 22.00
Pavol Weiss
The life of mankind
Drama: 19.00 – 22.00
-
Wednesday
3
- Božena Slančíková-Timrava, Daniel Majling
The Ball
Drama: 19.00 – 22.00
Viliam Klimáček
Revelation, or the Gravedigger´s Daughter
Drama: 19.00 – 21.10
-
Thursday
4
- Jiří Havelka
Elites
Drama: 19.00 – 21.00
Viliam Klimáček
Revelation, or the Gravedigger´s Daughter
Drama: 19.00 – 21.10
Eugen Suchoň
Krútňava (Whirlpool)
Opera: 19.00 – 22.10
Friday
5
- Ján Palárik
Reconciliation or Adventure at Harvest Time
Drama: 19.00 – 21.50
Ivan Stodola
The Shepherd’s Wife
Drama: 19.00 – 20.40
-
Saturday
6
- - - Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Nutcracker
Ballet: 11.00 – 12.45
Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Nutcracker
Ballet: 17.00 – 18.45
Sunday
7
- Georges Feydeau
Cat among the Pigeons
Drama: 18.00 – 20.45
Peter Quilter
Glorious!
Drama: 18.00 – 20.25
-
Monday
8
- - - -
Tuesday
9
- William Shakespeare
Richard III.
Drama: 19.00 – 22.00
Blue Room
Ľubomír Feldek
Nepolepšený svätec
Drama: 19.30 – 22.00
- -
Wednesday
10
- Valeria Schulczová, Roman Olekšák
The natives
Drama: 19.00 – 20.40
Blue Room
Georg Büchner
Peace to the shacks! War on the palaces!
Drama: 19.30 – 20.45
- -
Thursday
11
- Valeria Schulczová, Roman Olekšák
The natives
Drama: 10.00 – 11.40
Sláva Daubnerová
Das Singende Haus
Drama: 19.00 – 21.20
-
Friday
12
Giuseppe Verdi
Rigoletto
Opera: 19.00 – 21.40
William Shakespeare
The Taming Of The Shrew
Drama: 19.00 – 21.45
Valeria Schulczová, Roman Olekšák
Leni
Drama: 19.00 – 20.30
-
Saturday
13
Boris Eifman
BEYOND SIN
Ballet: 18.00 – 20.00
Božena Slančíková-Timrava, Daniel Majling
The Ball
Drama: 19.00 – 22.00
Peter Karvaš
Midnight Mass
Drama: 19.00 – 20.50
-
Sunday
14
- Viliam Klimáček
SISSI (Elisabeth of Austria’s escapades)
Drama: 18.00 – 21.00
Peter Quilter
Glorious!
Drama: 18.00 – 20.25
-
Monday
15
- - David Grossman
Vojde kôň do baru
Guest performance
Drama: 19.00 – 19.00
-
Tuesday
16
- - David Grossman
Vojde kôň do baru
Guest performance
Drama: 19.00 – 19.00
The Merry Wives of Windsor
Drama: 19.00 – 22.00
Wednesday
17
Pyotr Ilyich Tchaikovsky, Marius Petipa, Lev I. Ivanov
Swan Lake
Ballet: 19.00 – 21.50
- Péter Esterházy
Mercedes Benz
Drama: 19.00 – 22.00
-
Thursday
18
- Jiří Havelka
Elites
Drama: 19.00 – 21.00
Péter Esterházy
Mercedes Benz
Drama: 19.00 – 22.00
Giacomo Puccini
Il trittico : Suor Angelica, Il tabarro, Gianni Schicchi
Opera: 11.00 – 14.20
Friday
19
- Blue Room
Kabaret normalizácia alebo Modlitba pre Martu
Drama: 19.30 – 19.30
Christopher Hampton
Embers
Drama: 19.00 – 21.30
Giuseppe Verdi
Macbeth
Opera: 19.00 – 22.00
Saturday
20
- Ján Palárik
Reconciliation or Adventure at Harvest Time
Drama: 19.00 – 21.50
Ivan Vyrypayev
Illusion
Drama: 19.00 – 21.00
-
Sunday
21
- Ľubomír Feldek
How the Woodbreaker Became the King
Drama: 15.00 – 17.00
- Matiné k premiére Sadko
Matiné
Opera: 10.30 – 12.00
Adolphe Charles Adam
Giselle
Ballet: 17.00 – 19.30
Monday
22
- - - -
Tuesday
23
- William Shakespeare
The Taming Of The Shrew
Drama: 19.00 – 21.45
Blue Room
Ľubomír Feldek
Nepolepšený svätec
Drama: 19.30 – 22.00
- Gioacchino Rossini
Il barbiere di Siviglia
Opera: 19.00 – 21.45
Wednesday
24
- William Shakespeare
The Taming Of The Shrew
Drama: 10.00 – 12.45
- -
Thursday
25
- William Shakespeare
Richard III.
Drama: 19.00 – 22.00
Blue Room
Valeria Schulczová, Roman Olekšák
Leni
Drama: 19.30 – 21.00
- -
Friday
26
Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov
Sadko
Premiere
Opera: 19.00 – 19.00
Roald Dahl
The hotel Bristol apartment
Drama: 19.00 – 22.00
Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky
Tame
Preview
Drama: 19.00 – 19.00
-
Saturday
27
- Viliam Klimáček
SISSI (Elisabeth of Austria’s escapades)
Drama: 19.00 – 22.00
Blue Room
Georg Büchner
Peace to the shacks! War on the palaces!
Drama: 19.30 – 20.45
Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky
Tame
Premiere
Drama: 19.00 – 19.00
Šárka Ondrišová, Peter Groll
BESS –A TRIBUTE TO RUDOLF LABAN
Cancelled
Ballet:
18.00 – 20.00
Sunday
28
Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov
Sadko
Premiere
Opera: 17.00 – 17.00
Georges Feydeau
Cat among the Pigeons
Drama: 18.00 – 20.45
Blue Room
Kabaret normalizácia alebo Modlitba pre Martu
Drama: 19.30 – 19.30
Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky
Tame
Premiere
Drama: 18.00 – 18.00
-
Monday
29
- - - -
Tuesday
30
Carl Davis, Daniel de Andrade
NIJINSKY – God of Dance
Ballet: 19.00 – 21.50
- Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky
Tame
Drama: 10.00 – 10.00
-
Wednesday
31
- - Fyodor Mikhailovich Dostoyevsky
Tame
Drama: 19.00 – 19.00
Giuseppe Verdi
Nabucco
Opera: 19.00 – 21.45
         
Display: Previous month | Following month