Skip to content
Standard image | RSS | Site map | Slovensky | Deutsch
Search
Slovak National Theatre
Slideshow

Program

  Hall of Opera and Ballet,
the new building of SND
Hall of Drama,
the new building of SND
Studio,
the new building of SND
Historical building
Wednesday
1
- - - -
Thursday
2
- Božena Slančíková-Timrava, Daniel Majling
The Ball
Drama: 19.00 – 22.00
- Adolphe Charles Adam
Giselle
Ballet: 19.00 – 21.30
Friday
3
- Georges Feydeau
Cat among the Pigeons
Drama: 19.00 – 21.45
Blue Room
Modrý salón - Tvoríme
KORENE - Poetický večer s poéziou M. Geišberga
Drama: 19.30 – 20.20
Viliam Klimáček
Revelation, or the Gravedigger´s Daughter
Preview
Drama: 19.00 – 21.10
-
Saturday
4
- Georges Feydeau
Cat among the Pigeons
Drama: 19.00 – 21.45
Viliam Klimáček
Revelation, or the Gravedigger´s Daughter
Premiere
Drama: 19.00 – 21.10
Georges Bizet
Carmen
Opera: 18.00 – 21.00
Sunday
5
- Blue Room
Valeria Schulczová, Roman Olekšák
Leni
Drama: 18.30 – 20.00
Viliam Klimáček
Revelation, or the Gravedigger´s Daughter
Premiere
Drama: 18.00 – 20.10
Martin Vanek
From Opera to Opera
Opera: 17.00 – 18.30
Monday
6
- - - -
Tuesday
7
Giacomo Puccini
Turandot
Opera: 19.00 – 22.10
- Viliam Klimáček
Revelation, or the Gravedigger´s Daughter
Drama: 10.00 – 12.10
The Merry Wives of Windsor
Drama: 11.00 – 14.00
Wednesday
8
- - Ivan Stodola
The Shepherd’s Wife
Drama: 19.00 – 20.40
Giuseppe Verdi
Nabucco
Opera: 19.00 – 21.45
Thursday
9
- Blue Room
Ľubomír Feldek
Nepolepšený svätec
Drama: 19.30 – 22.00
Péter Esterházy
Mercedes Benz
Drama: 19.00 – 22.00
-
Friday
10
- William Shakespeare
Richard III.
Preview
Drama: 19.00 – 22.00
Blue Room
Valeria Schulczová, Roman Olekšák
Leni
Drama: 19.30 – 21.00
Christopher Hampton
Embers
Drama: 19.00 – 21.30
Pyotr Ilyich Tchaikovsky
Eugen Onegin
Cancelled
Opera:
19.00 – 21.50
Saturday
11
Giuseppe Verdi
La traviata
Opera: 18.00 – 20.45
William Shakespeare
Richard III.
Premiere
Drama: 19.00 – 22.00
Ivan Vyrypayev
Illusion
Drama: 19.00 – 21.00
-
Sunday
12
- William Shakespeare
Richard III.
Premiere
Drama: 18.00 – 21.00
Viliam Klimáček
Revelation, or the Gravedigger´s Daughter
Drama: 18.00 – 20.10
Continuities
Opera: 10.30 – 10.30
The Merry Wives of Windsor
Cancelled
Drama:
18.00 – 21.00
Monday
13
- - - -
Tuesday
14
- William Shakespeare
Richard III.
Drama: 14.00 – 17.00
Blue Room
Valeria Schulczová, Roman Olekšák
Leni
Drama: 19.30 – 21.00
Viliam Klimáček
Revelation, or the Gravedigger´s Daughter
Drama: 18.00 – 20.10
Gioacchino Rossini
Il barbiere di Siviglia
Opera: 19.00 – 21.45
Wednesday
15
- Ľubomír Feldek
How the Woodbreaker Became the King
Drama: 10.00 – 12.00
Viliam Klimáček
Revelation, or the Gravedigger´s Daughter
Drama
Sláva Daubnerová
Das Singende Haus
Cancelled
Drama:
19.00 – 21.20
-
Thursday
16
- Blue Room
Georg Büchner
Peace to the shacks! War on the palaces!
Drama: 10.00 – 11.45
William Shakespeare
The Taming Of The Shrew
Drama: 12.00 – 14.45
William Shakespeare
The Taming Of The Shrew
Drama: 19.00 – 21.45
Roald Dahl
The hotel Bristol apartment
Cancelled
Drama:
10.00 – 13.00
Roald Dahl
The hotel Bristol apartment
Cancelled
Drama:
19.00 – 22.00
Valeria Schulczová, Roman Olekšák
Leni
Drama
Pavol Weiss
The life of mankind
Cancelled
Drama:
19.00 – 22.00
Giacomo Puccini
Il trittico : Suor Angelica, Il tabarro, Gianni Schicchi
Opera: 18.00 – 21.20
Friday
17
Boris Eifman
BEYOND SIN
Premiere
Ballet: 19.00 – 21.00
Večer s Adelou Vinczeovou
Trochu inak
section_16:en: 19.00 – 20.20
- -
Saturday
18
Boris Eifman
BEYOND SIN
Premiere
Ballet: 19.00 – 21.00
Blue Room
Georg Büchner
Peace to the shacks! War on the palaces!
Drama: 19.30 – 20.45
Ivan Vyrypayev
Illusion
Drama: 19.00 – 21.00
-
Sunday
19
- - Ten Commandments
Dernière
Drama: 17.00 – 21.50
Voci da camera
Opera: 17.00 – 18.30
Monday
20
- - - -
Tuesday
21
Ruggiero Leoncavallo
Pagliacci
Opera
Pietro Mascagni
Cavalleria rusticana
Opera: 19.00 – 21.40
Jiří Havelka
Elites
Drama: 19.00 – 21.00
Blue Room
Pavol Országh Hviezdoslav
Časy, časy, mrcha časy
Drama: 19.30 – 20.15
Péter Esterházy
Mercedes Benz
Drama
Bernhard Studlar
Longing for the enemy
Cancelled
Drama:
19.00 – 20.40
-
Wednesday
22
- William Shakespeare
Richard III.
Drama: 19.00 – 22.00
Blue Room
Valeria Schulczová, Roman Olekšák
Leni
Drama: 19.30 – 21.00
Ivan Stodola
The Shepherd’s Wife
Drama
Viliam Klimáček
Mojmír II or the Twilight of an Empire
Cancelled
Drama:
19.00 – 20.45
-
Thursday
23
- Blue Room
Ľubomír Feldek
Nepolepšený svätec
Drama: 11.00 – 13.30
Blue Room
Ľubomír Feldek
Nepolepšený svätec
Drama: 18.30 – 21.00
František Švantner, Roman Polák
The Bride of the Ridge
Dernière
Drama: 19.00 – 22.30
Viliam Klimáček
Mojmír II or the Twilight of an Empire
Dernière
Drama: 19.00 – 20.45
Wolfgang Amadeus Mozart
The Abduction from the seraglio
Opera: 19.00 – 21.45
Friday
24
- - - Giuseppe Verdi
Macbeth
Opera: 19.00 – 22.00
Saturday
25
Boris Eifman
BEYOND SIN
Ballet: 19.00 – 21.00
William Shakespeare
Richard III.
Drama: 19.00 – 22.00
Blue Room
Modrý salón
Branné cvičenie...
Drama: 19.30 – 21.00
Christopher Hampton
Embers
Drama: 19.00 – 21.30
Gaetano Donizetti
Maria Stuarda
Guest performance
Opera: 19.00 – 22.00
Sunday
26
Wolfgang Amadeus Mozart
The Magic Flute
Opera: 17.00 – 19.50
Ingmar Bergman
FANNY AND ALEXANDER
Drama: 18.00 – 21.15
- -
Monday
27
- - - -
Tuesday
28
Wolfgang Amadeus Mozart
About the Magic Flute and Other Magic
Opera: 11.00 – 12.15
- - The Merry Wives of Windsor
Drama: 19.00 – 22.00
Wednesday
29
Carl Davis, Daniel de Andrade
NIJINSKY – God of Dance
Ballet: 19.00 – 21.50
Blue Room
Modrý salón - Tvoríme
KORENE - Poetický večer s poéziou M. Geišberga
Drama: 19.30 – 20.20
Sláva Daubnerová
Das Singende Haus
Drama: 19.00 – 21.20
-
Thursday
30
- Dea Loher
INNOCENCE
Drama: 19.00 – 21.50
Blue Room
Jana Juráňová
Tichý bič
Drama: 19.30 – 20.50
Peter Pišťanek
Rivers of Babylon
Drama: 19.00 – 20.50
Georges Bizet
Carmen
Opera: 19.00 – 22.00
         
Display: Previous month | Following month