Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentáciaObrázková prezentácia

Biele psy a čierne mačky

Biele psy a čierne mačky
Hosťovanie divadla Studio Hrdinů

piatok 28. apríl 2017 - 19:00, nová budova, ŠtúdioŽiadne predstavenia.

Predstavenie sa uskutoční v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku v rámci 12. ročníka festivalu [fjúžn]

„Kamarádíček už neukazuje svoji slušnost a vzdělanost, kterou ho bílí naučili. Už mu zase z očí kouká ten starej dobrej kanibal.”

Cesta k predsudkom a podľahnutiu rasovým stereotypom je jednoduchá, podobne ako základ nášho príbehu. Zjednodušovanie, generalizácia a bagatelizovanie v nás dokážu hlboko zakoreniť kultúrnu ignoranciu a nepochopenie, ktoré vyplávajú na povrch v miestach nadreálne ladeným detektívnym príbehom Davida Jařaba. Má v sebe biely Európan zakorenené predsudky alebo len znova ožívajú spodné prúdy mentálneho fašizmu v nás?

Afričan Akin Musa prišiel vo svojej vlasti o ženu a dieťa a teraz „v srdci Európy“ našiel nový vzťah s beloškou. Jedného dňa polícia našla jeho partnerku mŕtvou a Akin skôr ako na svoj žiaľ, musí myslieť na to, ako sa obhájiť. Atmosféra v cele predbežného zadržania je o to ťaživejšia, že v prúde spomienok a výčitiek sa zjavuje postava jeho mŕtvej africkej ženy; jeho vnútorný hlas, ktorý spochybňuje hodnoty európskeho šťastia a úspechu, za ktorými sa vydal.

Nová hra Davida Jařaba je príbehom o vine a nevine, o predsudkoch a empatii, ale predovšetkým o komplikovanosti týchto entít v kontexte postkoloniálneho vývoja sveta.

Autor: David Jařab
Réžia: David Jařab
Kostýmy: Zuzana Formánková
Hudba: Jakub Kudláč
Dramaturgia: Jan Horák
Scenár, scéna: David Jařab
Masky: Dorota Březinová
Asistent réžie: Tomáš Janáček, Oleksanda Sydorenko
Preklad anglických titulkov: Ema Katrovas

Hrajú: Maxime Mededa, Martin Pechlát, Tomáš Jeřábek, Jiří Černý, Eliška Mesfin Boušková, Jindřiška Křivánková