Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Mediálni partneri Opery SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - Logo OS
Peter Valentovič

Peter Valentovič

Opera / Umelecký súbor / Dirigenti / hosťujúci dirigenti

FotogalériaPeter Valentovič patrí k najmladšej generácii slovenských dirigentov. Na bratislavskom konzervatóriu absolvoval hru na klavíri u Evy Pappovej a dirigovanie u Júliusa Karabu. Stal sa víťazom niekoľkých klavírnych súťaží. Neskôr študoval dirigovanie u Leopolda Hagera na Hudobnej univerzite vo Viedni, kde ho ocenili špeciálnym štipendiom Viktora Bunzla za výnimočné umelecké nadanie.
Ako svoje prvé operné tituly dirigoval produkcie viedenskej univerzity: Figarovu svatbu, Príhody líšky Bystroušky a operu Don Pasquale. V štúdiu dirigovania pokračoval u Zsolta Nagya na Konzervatóriu v Paríži. V tom čase ho angažovali ako korepetítora v Opéra Bastille a v Théâtre du Châtelet, kde spolupracoval s Johnom Elliotom Gardinerom. Na speváckej súťaži v Karlových Varoch dostal ocenenie za najlepší klavírny sprievod a cenu za najlepšiu interpretáciu českej árie. Od roku 2004 bol zbormajstrom a dirigentom v Kapskom Meste. Na tamojšej Hudobnej univerzite pôsobil ako korepetítor a učiteľ ruskej dikcie. Od roku 2006 bol hlavným dirigentom Štátnej opery v Istanbule. V Malmö Opera naštudoval dielo Porgy a Bess, v Štátnom divadle v Košiciach Rigoletta, Námesačnú, Sedliacku česť a Komediantov, balet Bajadéra – a vo viedenskej Komornej opere Eugena Onegina.
Pracoval ako hlavný asistent Gustava Kuhna na Tirolských slávnostiach, kde dirigoval Majstrov spevákov Normiberských, Bludného Holanďana, Tannhäusera, Parsifala, Elektru, Salome a Fidelia. Neskôr pracoval ako hlavný asistent, jazykový coach a špecialista na ruský a český repertoár vo viedenskej štátnej opere, kde sa podieľal na príprave Janáčkovych, Čajkovského a Musorgského opier. Pri hudobnom naštudovaní novej inscenácie diela Z mrtvého domu bol hlavným asistentom Franza Welsera-Mösta.
V Slovenskom národnom divadle dirigoval s úspechom viacero predstavení La traviaty, Rigoletta, Bohémy, Aidy, Eugena Onegina, Doriana Graya, Nápoja lásky, Sedliackej cti a Komediantov, Fidelia, opery La clemenza di Tito, naštudoval operetu Zem úsmevov, balet Sen noci svätojánskej, tiež Luskáčika – a z baletov dirigoval aj Slovenské tance, Romea a Júliu a Onegina.
Prednedávnom úspešne absolvoval recitál s Editou Gruberovou v SND, v Štátnej opere vo Viedni a v milánskej La scale, účinkoval v opere v Zürichu, v Bavorskej štátnej opere, vo Frankfurte, v Štátnej opere v Berlíne, v Deutsche Oper v Berlíne, v Theater an der Wien, bol na turné so Štátnou operou Praha v Japonsku a vystupoval aj na prestížnych podujatiach Wiener Festwochen a Salzburger Festspiele.
Peter Valentovič sa venuje aj komornej hre ako klavirista, vystupuje pravidelne na matiné v Mirbachovom paláci a na rôznych podujatiach komornej hudby po celom Slovensku a v Rakúsku. Sprevádza spevákov v Nemecku, Rakúsku, na Slovensku a v Japonsku.
Peter Valentovič dirigoval Slovenskú filharmóniu, košickú filharmóniu, pražský FOK, Český národný symfonický orchester, Pražskú filharmóniu, Orchester Janáčkovej opery v Brne, Rozhlasový symfonický orchester mesta Viedeň, Wiener Kammerorchester, Beethovenovu akadémiu v Krakove, ale aj popredné nemecké orchestre ako Staatskapelle Berlin, orchester Deutsche Oper Berlin, Münchner Symphoniker, Essener Philharmoniker, Dortmunder Philharmoniker, Nürnberger Philharmoniker, ale aj Züricher Kammerorchester a Welsh National Orchestra. Teraz sa pripravuje na ďalšie turné po Japonsku s budapeštianskou štátnou operou a troma japonskými orchestrami. Čakajú ho aj koncerty a predstavenia v Deutsche Oper Berlin, v Budapešti, Prahe a v Barcelone. Premiéru Mozartovej opery Únos zo serailu uvádza ako svoj operný dirigentský debut v SND.Dirigent
Ruggiero Leoncavallo: Komedianti

Dirigent
Piotr Iľjič Čajkovskij: Luskáčik

Dirigent
Giuseppe Verdi: Macbeth

Dirigenti
Sergej Sergejevič Prokofiev, Natália Horečná: ROMEO A JÚLIA - Tak ako včera...

Dirigent
Pietro Mascagni: Sedliacka česť

Dirigent
Peter Breiner, Natália Horečná: SLOVENSKÉ TANCE Životy svetiel

Dirigent
Wolfgang Amadeus Mozart: Únos zo serailu

Hudobné naštudovanie
Wolfgang Amadeus Mozart: Únos zo serailu


Newsletter

Vstupenky

Program

Dnes hrámeNasledujúce predstavenie

Žiadne predstavenia.

Anketa

Kupujete si programy k inscenáciám?

áno, vždy
27,84%

záleží od titulu predstavenia
26,17%

podľa ceny (drahé nekupujem)
22,52%

zaobídem sa i bez nich
23,47%

Počet hlasujúcich: 32573