Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentáciaObrázková prezentácia

Neobávajte sa! Opera nehryzie!

Článok zaradený dňa: 30. 10. 2016 / Izabela Pažítková
Neobávajte sa!  Opera nehryzie!

Prečo vôbec ísť do divadla! A na operu! Je opera strašiak? Kto si to myslí? Na trh prichádza publikácia, ktorá je hravá a vtipným spôsobom pozýva do čarovného sveta opery a jej zákulisia, aby poučila a pomohla pozvať deti do neopakovateľného sveta divadla.

Autorom publikácie Opera nehryzie! je Martin Vanek, ktorý už niekoľko divadelných sezón spolupracuje s Operou SND a pripravuje verzie známych operných titulov tak, aby boli blízke vnímaniu a chápaniu malého diváka. Tieto skúsenosti ho viedli k rozhodnutiu podeliť sa o svoju lásku k opere s malými aj veľkými.

Trochu histórie nikomu neuškodí, povedala Violetta Rizzi Pizii, teda Ricipici, na začiatku knižky a vybrala sa s malým zvedavcom, alias Martinom Vanekom, pátrať. Čitateľa zasvätia do netušených tajomstiev spred mnohých rokov, kedy sa opera narodila. Vyberú sa za ňou do Grécka a neskôr preletia do Talianska, zastavia sa v krásnej Florencii, atď, atď...

Ako zložiť operu, čo je to libreto, o čom tie opery sú a na čo je dirigent, keď všetci vedia hrať? A prečo sa v opere spieva? Také ľahké! Čo robí človek, keď je šťastný: predsa spieva od radosti. A keď je nešťastný? Spieva od žiaľu! Tak teda hudba a spev nám pomáhajú, aby sa nám – divákom lepšie žilo. Takto by mohli deti pokračovať vo všetečných otázkach.... Vy sa nemusíte trápiť. Otvoríte knižku a milý autor Martin Vanek, ktorý veľmi dobre pozná detskú dušu, vás rád zastúpi. Malí čitatelia sa dozvedia aj o Čarovnej flaute, o Nápoji lásky, o Barbierovi zo Sevilly, o operách Aida, či Turandot...

Po skvelom výkone sa v opere kričí Bravo! Dovoľte za tých, ktorí už prelúskali necelú stovku strán zaujímavého rozprávania o opere, zvolať bravo! Autorovi Martinovi Vanekovi, ilustrátorovi Tomášovi Eniac Cígerovi, vydavateľstvu Dixit, s.r.o. a poďakovať sa aj za finančný príspevok Hudobnému centru.

Keď venujete túto knižku svojim ratolestiam nudiť sa nebudete ani vy ani ony!

Publikáciu Opera nehryzie! si môžete spolu s kúpou vstupeniek na predstavenia výhodne zaobstarať aj v pokladniciach SND. Ďalšou z možností je kúpiť túto zaujímavú publikáciu aj vo foyer divadla pred návštevou ktoréhokoľvek operného predstavenia.

 

Zdieľaj: Facebook