Aktuality

Vyjadrenie vedenia SND k inscenácii a predstaveniam opery Sadko
Publikované dňa: 24.04.2018

Vedenie Slovenského národného divadla si dovoľuje informovať návštevníkov o aktuálnej situácii vo veci inscenácie Sadko a jej predstavení na javisku Opery SND. Ako už návštevnícka verejnosť zaznamenala, po námietkach zo strany svojich zamestnancov dalo vedenie SND preveriť sporný materiál zeminy použitej v inscenácii a požiadalo zodpovedné inštitúcie o vyjadrenie v smere ďalšieho jeho používania, respektíve ďalšieho režimu predstavení tohto titulu. Z intenzívnej vzájomnej komunikácie napokon vzišlo pozitívne stanovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva k riešeniu navrhnutému Operou SND s podmienkou osobitného preverenia inscenácie na javisku Sály opery a baletu v novej budove SND s kompletnou výpravou vrátane špeciálnou technológiou upravenej zeminy.

Šarmantný Ravel pozýva 26. apríla do historickej budovy SND
Publikované dňa: 09.04.2018

Komická opera Španielska hodinka a lyrický balet Dafnis a Chloé je po jesennej premiére opäť na programe. Impresionistu Mauricea Ravela nazval Stravinský „švajčiarskym hodinárom“. Ravel, ako zberateľ mechanických hračiek, mal blízko k spomínanému prostrediu. Stravinský však týmto prívlastkom oceňoval precíznosť a sofi stikovanosť Ravelovej hudby hýriacej farbami a dokonalej v inštrumentácii. Šarmantná klasická komediálna zápletka plná groteskných situácií, nás v Ravelovej opere zavedie do hodinárstva – rozptýli, ale trochu aj „pošteklí“, aby sme sa zamysleli nad tému ľudských vzťahov a manželskej vernosti. Réžiu má Pavol Smolík. Druhá časť večera je „baletným príbehom“ detstva, dospievania a lásky v choreografi i a réžii Reony Sato. Pozrela sa na jeden z najkrajších starovekých príbehov Dafnis a Chloé očami dneška. Príďte oceniť majstrovstvo autora strhujúceho Bolera v jeho nie často uvádzaných dielach. Do konca aktuálnej divadelnej sezóny na programe len dvakrát 26. apríla a 6.

Vyjadrenie členov Činohry SND na predstaveniach v utorok 27. februára 2018
Publikované dňa: 28.02.2018

Pred predstavením Činohry SND Richard III. v novej budove a po predstavení Veselé paničky windsorské v historickej budove SND vystúpili účinkujúci a umeleckí pracovníci Činohry SND s nasledujúcim vyjadrením:

Dnešné predstavenie sme sa rozhodli ako prejav úcty venovať Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej. Násilná smrť novinára je pre spoločnosť vždy výstrahou. Okrem veľkej osobnej tragédie prináša zásadné ohrozenie piliera demokracie a slobody slova.

Každé i to najmenšie ohrozenie osobných slobôd môže stáť na počiatku udalostí, ktoré spoločnosť rozložia. Prestanú v nej platiť pravidlá a vytvorí sa priestor pre najnižšie ľudské pudy.

Chceli by sme vysloviť úprimnú sústrasť najbližším obetí, ako aj celej novinárskej obci a vyzvať všetkých, ktorí sa pohybujú vo verejnom priestore, aby sa začali správať zodpovedne a vážili každé svoje slovo.

Minútou ticha si, prosím, uctime obete neospravedlniteľného násilného činu.

Zmeny predstavení v hracom pláne 2017/2018
Publikované dňa: 15.11.2017
Vážení diváci,


s poľutovaním si vás dovoľujeme informovať, že vedenie Slovenského národného divadla (SND) pristúpilo k zmenám v hracom pláne divadelnej sezóny 2017/2018.
 
Z dôvodu vážnych porúch na technických zariadeniach v historickej budove SND upravujeme program nasledovne:
 
10. novembra 2017

rušíme predstavenie Eugen Onegin bez náhrady
 
27. januára 2018

sa baletný večer BESS – Pocta Rudolfovi Labanovi ruší bez náhrady
 
3. februára 2018

uvedieme v historickej budove operný Triptych namiesto pôvodne plánovanej inscenácie opery Eugen Onegin
 
8. februára 2018

uvádzame v novej budove operu Don Giovanni namiesto pôvodne plánovanej opery Simon Boccanegra
Zmena otváracích hodín v pokladnici v historickej budove
Publikované dňa: 15.11.2017
Od pondelka 23. októbra 2017 upravujeme otváracie hodiny v pokladnici v historickej budove SND. Bude otvorená vždy 2 hodiny pred každým predstavením, ktoré na tejto scéne uvádzame.


V súvislosti s väčším záujmom o informácie prostredníctvom priameho telefonického kontaktu, posilňujeme linku rezervácií 02/204 72 289, ktorá je k dispozícii počas pracovných dní od 8.00 – 16.00 h. Vstupenky si môžete zakúpiť aj online z pohodlia domova 24 hodín denne na www.snd.skalebo www.navstevnik.sk .


K dispozícii sú vám aj naďalej pokladnice v novej budove SND, Pribinova 17 (vchod z Olejkárskej ulice) v nezmenených časoch:
pondelok – piatok 8.00 – 19.00 h.
sobota - nedeľa 9.00 – 12.00 h. a 14.00 – 19.00 h.
V prípade predstavení, ktoré sa začínajú neskôr, je pokladnica otvorená až do začiatku predstavenia.