Bartókov tanečný triptych

Bartókov tanečný triptych

balet

Hosťovanie Maďarského národného baletu

Tri jedinečné tanečné skladby Bélu Bartóka pretavené do pohybu tromi renomovanými maďarskými choreografmi, prostredníctvom troch originálnych pohybových rukopisov. Maďarský národný balet sa predstaví na doskách SND po prvý raz.

nová budova SND, Sála opery a baletu

Tri jedinečné tanečné skladby Bélu Bartóka pretavené do pohybu tromi renomovanými maďarskými choreografmi, prostredníctvom troch originálnych pohybových rukopisov.

Balet Drevený princ, ktorý sa pokúšali zinscenovať už mnohí choreografi, v súčasnej podobe prináša svetovo uznávaný choreograf Pál Frenák. Zdôrazňuje pritom rozpor medzi detským príbehom a sofistikovanou hudbou. Tanečná suita, v ktorej sa Bartók inšpiroval tanečnými témami, spája silu, krásu baletu a ľudového tanca. Dielo v choreografii Zsolta Juhásza je výsledkom koprodukcie Maďarského národného baletu a Duna Art Ensemble. Súčasťou večera je aj nová verzia najznámejšieho Bartókovho baletu Zázračný mandarín v choreografii legendárneho maďarského choreografa Lászlóa Seregiho. Jeho zámerom bolo vytvoriť súčasné ponímanie diela v rámci tanečného i vizuálneho konceptu, rešpektujúc pôvodnú nadčasovú verziu. Predstavenie z hudobnej stránky predvedie Orchester Maďarskej štátnej opery.

Drevený princ
Choreografia, výprava: Pál Frenák

Zázračný mandarín
Choreografia: László Seregi
Scéna: Gábor Forray
Kostýmy: László Seregi 

Tanečná suita
Choreografia: Zsolt Juhász
Scéna: Túri Erszébet
Kostýmy: Rita Furik