Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu

Matúš Bachynec

Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu

činohra

(dramatický text z dramaturgickej línie hier písaných na telo herca o kontroverzných témach)

nová budova SND, Modrý salón
7. 12. 2017 19:30 h - 21:10 h

Plán predstavení

Utorok 8. 10. 2019
19:00 h 20:40 h
V predaji
Utorok 5. 11. 2019
19:30 h 21:10 h
V predaji
Marta Kubišová – speváčka, ktorá musela urobiť revolúciu, aby si mohla opäť zaspievať.
 
V komornej inscenácii na motívy života a tvorby Marty Kubišovej vzniká obraz kontroverznej doby a neľahkých osudov umelcov, ktorí mali odvahu vzoprieť sa režimu.
 
Marta Kubišová bola v šesťdesiatych rokoch minulého storočia členkou populárneho speváckeho tria Golden Kids spolu s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckářom. Trikrát sa stala víťazkou diváckej ankety Zlatý slávik. Bleskovú kariéru Golden Kids prerušili tvrdé normalizačné opatrenia. Kvôli sfalšovanej pornografickej fotomontáži dostala Kubišová od strany KSČ zákaz umeleckej činnosti. Na návrat do speváckej kariéry musela čakať takmer dvadsať rokov. V období zákazu pracovala vo fabrike na výrobu vrecúšok na hračky a vo Výstavbe sídlisk. Po celý čas čelila systematickému šikanovaniu zo strany vlády. Okrem toho sa musela vyrovnať s viacerými osobnými traumami. Prekonala klinickú smrť, potratila, jej prvý manžel emigroval do USA… A napriek tomu mala stále dosť vnútornej sily, aby si stála za svojimi presvedčeniami a neprestajne sa vyhraňovala voči režimu. V roku 1977 sa stala signatárkou a hovorkyňou Charty 77, čo prispelo k ďalšiemu, zvýšenému sledovaniu ŠtB. Po dlhej speváckej odmlke vystúpila na verejnosti 1. decembra 1988 na demonštrácii pri príležitosti 40. výročia vyhlásenia Deklarácie ľudských práv a 21. novembra 1989 počas Nežnej revolúcie z balkóna budovy Melantrichu na Václavskom námestí, kde zaspieva Modlitbu pro Martu a Československú hymnu. Práve pieseň Modlitba pro Martu sa stala jedným zo symbolov odporu českého národa proti vpádu vojsk.


Marta Kubišová je jednou z najvýnimočnejších osobností našej nedávnej histórie. Jej vytrvalosť a neoblomnosť si zaslúžia veľké uznanie a obdiv aj dnes. Inscenácia venovaná Kubišovej odkazu nie je len politickým kabaretom, ale najmä príbehom ženy, ktorá svojím pevným charakterom inšpiruje generácie umelcov a aj všetkých, ktorí sa neboja postaviť za svoje názory.

Počas predstavenia sa na javisku fajčí.

Réžia: Matúš Bachynec
Dramaturgia: Miriam Kičiňová, Lucia Mihálová
Scéna a kostýmy: Ján Husár
Pohybová spolupráca: Juraj Letenay

Účinkujú:
Monika Potokárová
Silvia Holečková, a. h.
Daniel Žulčák, a. h.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina 40 minút bez prestávky