Premiéry

V divadelnej sezóne 2017/2018 pripravilo Slovenské národné divadlo pre svojich návštevníkov celkovo 18 premiérových titulov.

Činohra SND vstúpila do 98. divadelnej sezóny prvou inscenáciou obľúbenej komédie Veselé paničky windsorské z pera W. Shakespeara v réžii Petra Mikulíka. Druhým premiérovým titulom bola inscenácia hry Viliama Klimáčka Zjavenie v réžii Vladimíra Serre. Súčasťou cyklu Shakespearových historických hier bola premiéra tragédie Richard III. (réžia: Martin Čičvák). V roku 2018 predstaví činoherný súbor svojim divákom monumentálne dielo ruského klasika F.M. Dostojevského Krotká v réžii Eduarda Kudláča, inscenáciu Ibsenovej hry Hedda Gablerová (réžia: Roman Polák), silnú rodinnú drámu nositeľa Nobelovej ceny za literatúru G. Hauptmanna Pred západom slnka (réžia: Michal Vajdička), jednu z najstarších tragédií slávneho gréckeho dramatika Sofokla Antigona (réžia: Ondrej Spišák) a hru B. Bjørnsona Nad našu silu (II.), ktorá sa prvýkrát na javisku Činohry SND objaví v slovenskom jazyku po viac ako 90 rokoch v réžii Jána Luterána. Záver divadelnej sezóny sa bude niesť v Činohre SND v znamení premiéry jedného z najväčších a najslávnejších diel svetovej literatúry, hry L.N. Tolstoja Vojna a mier v réžii Mariána Amslera. Ani v 98. divadelnej sezóne nebude chýbať nový titul z dramaturgickej línie hier písaných na telo herca o kontroverzných témach. Modrý salón ponúkne premiéru komornej inscenácie na motívy života a tvorby speváčky Marty Kubišovej pod názvom Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu v réžii Matúša Bachynca.

Opera SND pripravila v sezóne 2017/2018 štyri premiéry nových operných inscenácií a ďalšie pokračovanie detských interaktívnych adaptácií klasických operných diel. V prvej premiére sa spoločne predstavili operný a baletný súbor dvoma jednoaktovkami. Obe sú z dielne majstra francúzskeho impresionizmu Mauricea Ravela; v prípade opery ide o komédiu o ženskej dominancii Španielska hodinka. Veľkolepá rozprávková freska zakladateľa ruskej národnej hudby N. Rimského Korzakova Sadko v réžii amerického režiséra Daniela Kramera, uvedená v koprodukcii s Flámskou operou, odhaľuje túžbu po slobode, poznávanie vzdialeného, ​​neznámeho a v neposlednom rade ukazuje aj rozdiely v ženskom a mužskom pohľade na svet. V apríli roku 2018 si budú môcť diváci vychutnať premiéru operety Poľská krv z pera dirigenta a skladateľa Oskara Nedbala, s ktorým spájajú našu národnú scénu prvé roky jej existencie. Evergreenom na záver sezóny bude nesmrteľná Pucciniho Tosca, dielo dokonalých hudobnodramatických tvarov. Naše najmenšie publikum potešila Opera SND novým projektom v spolupráci s Martinom Vanekom - operným príbehom s názvom Z opery do opery, ktorý už tradične premiérovo zaznel v rámci podujatia Deň otvorených dverí SND.

Balet SND otvoril 98. divadelnú sezónu spoločným operno-baletným večerom, na ktorom baletný súbor uviedol príbeh inšpirovaný starogréckou mytológiou Dafnis a Chloé na hudbu Mauricea Ravela v choreografii dlhoročnej sólistky Baletu SND Reony Sato. Tvorbu choreografického a divadelného mága Borisa Eifmana našemu divákovi netreba predstavovať. Tentoraz však prišiel do Baletu SND ako inscenátor baletnej drámy Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci na motívy novely z pera F.M. Dostojevského. Hudba Richarda Wagnera, Modesta Musorgského a Sergeja Rachmaninova v spojení s Eifmanovým divadelným jazykom je zárukou mimoriadneho umeleckého zážitku. Premiéra na jar 2018 bude oslavou klasického baletného odkazu a poctou choreografickému géniovi M. Petipovi. Pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia obohatila repertoár Baletu SND monumentálna romantická baletná freska Esmeralda podľa románu Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži . Autormi novej choreografickej verzie na hudbu Cesara Pugniho, podľa pôvodnej koncepcie z roku 1844, sú významní ruskí tvorcovia Vasilij Medvedev a Stanislav Fečo. Balet Esmeralda bude mať v SND slovenskú premiéru.