Premiéry

V divadelnej sezóne 2017/2018 pripravilo Slovenské národné divadlo pre svojich návštevníkov celkovo 18 premiérových titulov.

Činohra SND vstúpila do 98. divadelnej sezóny prvou inscenáciou obľúbenej komédie Veselé paničky windsorské z pera W. Shakespeara v réžii Petra Mikulíka. Druhým premiérovým titulom bola inscenácia hry Viliama Klimáčka Zjavenie v režii Vladimíra Serre, ktorá je projektom ukončenia, v ktorom slovenské texty stavajú zahraničných režisérov. Súčasťou cyklu Shakespearových historických hier bola premiéra tragédie Richard III. (réžia: Martin Čičvák). V roku 2018 predstaví činoherných Súbor svojim divákom monumentálne dielo ruského klasika FM Dostojevského Krotká v réžii Eduarda Kudláč, inscenáciám Ibsenovej hry Hedda Gablerová (réžia: Roman Polák), silná rodinná dráma nositeľa Nobelovej ceny za literatúru G. Hauptmanna Pred západom slnka (Micha al Vajdička), jedna z najstarších tragédií slávneho gréckeho dramatika Sofokla Antigona ( režisér Ondrej Spišák), B. Bjørnson a Nad našu silu (II.) , Ktorý sa prvýkrát na javisku Činohry SND objaví v slovenskom jazyku po viac ako 90 rokoch v réžii Jána Luterána. Záver divadelnej sezóny sa uskutoční v Činohre SND v premiére jedného z najväčších a najslávnejších diel svetovej literatúry, hry LN Tolstoja Vojna a mier v réžii Mariána Amslera. Ani v 98. divadelnej sezóne nebude chýbať nový titul z dramaturgickej línie písaných na telo herca o kontroverzných témach. Modrý salón ponúka premiéru komornej inscenácie na motívy života a tvorby speváčky Marty Kubišovej pod názvom Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu v réžii Matúša Bachynca.

Opera SND pripravila v sezóne 2017/2018 štyri premiéry nových operných inscenácií a ďalšie pokračovanie detských interaktívnych adaptácií klasických operných diel. V prvej premiére spoločne predstavili operný a baletný súbor dvoma jednoaktovkami. Obe sú z dielne majstra francúzskeho impresionizmu M. Ravela; v prípade opery ide o jeho vtipnú a rozširovanú komédiu o ženskej dominancii Španielskej hodinky . Veľkolepá rozprávková freska zakladateľa ruskej národnej hudby N. Rimského Korzakovej Sadko v režii amerického režiséra Daniela Kramery, ktorý sa pripravuje v koprodukcii s Flámskou operou, odhaľuje túžbu po slobode, poznávanie vzdialeného, ​​neznámeho a rozdielov v ženskom a mužskom pohľade sveta. Opereta Poľská krv bude držať veľkému dirigentovi a skladateľovi Oskarovi Nedbalovi, jeho autorovi, s ktorým spájajú našu národnú scénu prvé roky jeho existencie. Evergreenom na záver bude nesmrtelná Pucciniho Tosca, dielo hypnotizujúceho melodika, dielo dokonalých hudobnodramatických tvarov. Naše malé publikum potešila Opera SND novým projektom v spolupráci s Martinom Vanekom. Tentoraz sa venuje viacerým operným príbehom s názvom Z opery do opery, ktoré už tradične premiérovo zaznelo v rámci Dňa otvorených dverí.

Balet SND otvoril 98. divadelnú sezónu spoločným operným-baletným večerom, na ktorom baletný súbor uviedol príbeh inšpirovaný starogréckou mytológiou Dafnis a Chloé na hudbu Mauricea Ravela v choreografii predstaviteľa najlacnejšieho generála, dlhoročnej sólistky Balet SND Reony Sato. Tvorbu choreografického a divadelného mága Borisu Eifmanu našemu divákovi netreba predstavovať. Tentoraz však prišiel do Baletu SND ako inscenátor baletnej drámy Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci na motívy novely z pera FM Dostojevského. Hudba Richarda Wagnera, Modesta Musorgského a Sergeja Rachmaninová v spojení s Eifmanovým divadelným jazykom je zárukou mimoriadneho umeleckého zážitku.Premiéra na jar 2018 bude oslavou klasického baletného odkazu a poctou choreografickému géniovi Mariusov Ivanovičovi Petipovi. Pri príležitosti dvojstoročného výročia jeho narodenia obohatil repertoár Baletu SND v spolupráci s fondom Petipa Heritage Nájdené Petrohrad monumentálna romantická baletná freska Esmeralda podľa románu Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži . Autormi novej choreografickej verzie na hudbu Cesara Pugniho, podľa pôvodnej koncepcie z roku 1844, sú významní ruskí tvorcovia Jurij Burlak a Vasilij Medvedev. Balet Esmeralda bude mať v SND slovenskú premiéru.