Ceny Nadácie Tatra banky

V novej budove SND udelili 29. novembra 2019 už 24. raz Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Návrhy nominácií predkladá akadémia zložená z laureátov Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v uplynulých rokoch. Finálne nominácie, ako aj laureátov následne vyberá odborná porota. Nadácia Tatra banky v tomto roku ocenila 98 etablovaných umelcov, 59 začínajúcich tvorcov a 9 mladých módnych tvorcov. Cieľom nadácie je takýmto spôsobom oceniť osobnosti slovenskej kultúry a poskytnúť im priestor na tvorbu ďalších špičkových diel.

Členmi poroty pre rok 2019 boli Igor Vida (predseda poroty a predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky), Eva Borušovičová, Wanda Adamík Hrycová, Táňa Pauhofová, Sláva Daubnerová, Peter Michalica, Michal Novinski, Viliam Klimáček, Miroslava Vallová, Erik Šille, Jana Geržová, crafting plastics! Studio a Pavol Bálik.

V hlavnej kategórii Cenu za divadlo získal Alexander Bárta za presvedčivý herecký výkon v postave kurátora Fabricea v inscenácii Štvorec v Činohre SND. Poďakoval sa svojim blízkym a hereckým kolegom, poslaním bozku smerom do neba zdôraznil, že poďakovanie patrí skutočne všetkým kolegom.

Cenou, ako aj symbolom pocty je bronzová soška Múzy udelená v kategórii Hlavná cena a plaketa udelená držiteľom ocenenia Mladý tvorca. Obe ceny špeciálne na túto príležitosť vytvoril slovenský sochár a výtvarník Daniel Brunovský.  

Laureátkou Špeciálnej ceny pre mladého tvorcu sa stala Monika Potokárová, in memoriam, za herecký výkon v postave Nataše Rostovovej v dramatizácii románu A. Ľ. Rachmanovovej Ruské denníky v inscenácii v Činohre SND. Za nedávno tragicky zosnulú mladú umelkyňu prevzal cenu manžel a herecký kolega Robert Roth. „Ruské denníky sú dopísané. Monikine denníky sú dopísané. Monika Potokárová dala divadlu všetko. Monika Potokárová dala divadlu, bohužiaľ, všetko. Som hrdý a bolo mi cťou, že som manželom Moniky Potokárovej,“ uviedol pri preberaní ceny za Moniku Robert Roth a požiadal o minútu ticha, po ktorej nasledoval dlhotrvajúci potlesk.