Čestmír Pechr

Vstup zadarmo
Výstavy si môžete pozrieť hodinu pred predstavením podľa aktuálneho programu.

Čestmír Pechr 1926 – 1999 ( grafik, scénograf).

Po štúdiách v Prahe (1944 – 1947) na Štátnej grafickej škole u profesorov Františka Viktora Mokrého a Zdeňka Baláža absolvoval Vysokú školu umeleckého priemyslu v Prahe (odbor úžitková maľba) u profesora Jana Nováka. Od roku 1955 bol výtvarníkom a propagačným grafikom Slovenského národného divadla v Bratislave. Ťažiskom jeho výtvarnej činnosti bola úžitková grafika, najmä plagátová tvorba, ale aj scénické návrhy.

Čestmír Pechr pri tvorbe plagátov neopisuje len samotné výtvarné dielo, hľadá nápad či ústredný motív, ktorý spája jeho videnie s obsahom divadelnej inscenácie. Je to podľa neho tvorivý proces od prvého nápadu až po konečnú podobu.

V oblasti tvorby divadelného plagátu na Slovensku patrí Čestmír Pechr k zakladateľským osobnostiam. Pechrove umelecké výstupy sú originálne lyricko-dramatické monumentálne obrazy, ktoré odrážajú jeho cit a videnie. Plagáty Čestmíra Pechra videli oči návštevníkov v mnohých mestách od Budapešti cez Viedeň, Berlín, Káhiru, Paríž, Štokholm, Göteborg, Varšavu, Zürich, Lodž, Linc, Eggenburg, Liverpool, Moskvu, Londýn a Prahu. Výrazne zasiahol do podoby slovenského moderného plagátu a ovplyvnil predovšetkým grafický dizajn Slovenského národného divadla.

Okrem plagátov k inscenáciám vytvoril takmer tridsať scénických návrhov k rôznym inscenáciám. Z inscenácií vytvorených v Slovenskom národnom divadle v Bratislave treba spomenúť Hamleta, Komédiu omylov, Dona Carlosa, Električku zvanú Túžba, Čas tvojho žitia alebo Pokojný úsvit a iné.

 

Kurátor: 
Miroslav Dúbrava
Dátum od: 
10.10.2016
Dátum do: 
2.11.2016
Miesto výstavy: 
3. NP strana činohry
Výstavu pripravil: 
Divadelný ústav