Jsme v pohodě

Paul Rudnick

Jsme v pohodě

Schauspiel

Hosťovanie Národného divadla Praha v rámci divadelného festivalu Drama Queer 2019

Neues Gebäude, Studio
27. 10. 2019 19:00 h - 20:30 h

Židovka Helena má tri deti – lesbu, transsexuála a sadomasochistu. Homosexuálny televízny zabávač Charles a jeho asistent Shane vystupujú v televíznej šou „Gay Over“. Barbara sa po smrti svojho syna – homosexuála, ktorý zomrel na AIDS – maniakálne upína k ručným prácam...

Otočenie zdanlivých stereotypov má prekvapivý efekt. Jeho prostredníctvom sa autor vysmieva nielen homofóbii, ale aj súčasnej nejasnej sexuálnej identite či úchylnej obľube (niektorých žien) – „vytvárania z čohokoľvek“, tzv. permanentnej domácej recyklácii. Čo vlastne je a čo už nie je normálne? A máme vôbec právo to súdiť? Nie sme iba obeťami vlastných predsudkov?

Režisér inscenácie Braňo Holiček sa zaoberá predovšetkým autorskou tvorbou, pri skúšaní často využíva tzv. kolektívnu improvizáciu. Rudnickov text je jeho inscenovaniu blízky, hra totiž pripomína slávne americké stand-up comedy, napriek tomu jej nechýbajú aj sentimentálnejšie linky. Nakoniec, možno to s naším svetom a s celým 21. storočím nebude také zlé. Koniec-koncov v tom všetci ideme spoločne. A je iba jeden jediný spôsob, ako dať túto planétu do poriadku. A ten je... Aký vlastne?

Preklad: Jan Tošovský
Réžia: Braňo Holiček
Dramaturgia: Ilona Smejkalová
Scéna: Nikola Tempír
Kostýmy: Lenka Odvárková
Pohybová spolupráca: Brabora Brandejsová
Svetelný dizajn: Martin Špetlík

Obsadenie:
Helena:
Lucie Juříčková
Pán Charles: Jan Bidlas
Shane: Patrik Deřgel
Barbara: Jana Boušková
Joann: Sarah Haváčová a.h.
David / lekár: Adam Vacula a.h.
Lucie Brychtová: Lucie Brychtová

Pre divákov od 16 rokov.

Dĺžka predstavenia: 1 hodina a 30 minút, bez prestávky.

Cenník vstupeniek: 10 €

Pre predstavením bude stretnutie s dramaturgičkou inscenácie Ilonou Smejkalovou o 18.00 h v Libresse Cafe SND. Spoločne s lektorkou dramaturgie Činohry SND Miriam Kičiňovou predstavia dramaturgické východiská inscenácie a uvedú divákov do hosťujúcej inscenácie ND Praha v rámci festivalu Drama Queer.
Pozývame na neformálne stretnutie s tvorcami a diskusiu do Libressa Cafe SND.
Gastauftritt im SND