Paľko Mikulík "Vydržať"

Oslávil by 75 rokov. A iste by okolo neho stáli zástupy gratulantov. Jeho priatelia, študenti a diváci. Každý, kto mal šťastie zažiť čas s ním a poznať jeho láskavosť, srdečnosť, usilovnosť, pracovitosť. Nečakané udalosti a príliš skoré odchody, to je spomienka na Paľka Mikulíka. A v nej obrovská húževnatosť, vytrvalosť, pokora a nekonečná kreativita. Nielen na poli hereckého umenia, ale aj kulinárskeho.

Po absolutóriu na Vysokej škole múzických umení v roku 1965 bol členom Činohry SND do roku 1968, neskôr odišiel do Divadla na Korze a po jeho zrušení sa stal členom činohry na Novej scéne, kde pôsobil aj ako umelecký šéf. Od roku 1984 začal učiť na Vysokej škole múzických umení. Do Činohry SND sa vrátil v roku 1983.

Za ten tvorivý divadelný čas sa stal výraznou hereckou osobnosťou. Účinkoval v inscenáciách nastupujúcej absurdnej drámy ako Čakanie na Godota (Lucky), Stroskotanci, Strip-tease, ale aj v inscenáciách Viktor alebo vláda detí (Viktor), Ženba (Štefan), Les (Karp), Tri sestry (Tuzenbach, Kulygin), Hamlet (Guildenstern), Clavijo (Buenco), Úklady a láska (Wurm), Aj múdry schybí (Gorodulin), Médeia (Kreón), Richard III. (Vojvoda z Buckinghamu), Samovrah (Otec Elpidius), Smrť obchodného cestujúceho (Charley), Na konci hry (Jasper) a mnohé iné.

Stále sú tu a budú diváci, ktorí si môžu pripomínať desiatky postáv z filmov a televíznych inscenácií ako Žena v baraku, Každý týždeň sedem dní, Mário a kúzelník, Tisícročná včela, Správca skanzenu, Perinbaba.

Dnes je spomienka o to smutnejšia, že nás už opustila kompletná kamarátska zostava najbližších priateľov – Labuda, Dančiak a Mikulík. Od začiatku divadelnej kariéry prežili mnoho zásadných momentov až do osudného dňa. Ani na konci sa Pavol Mikulík nevzdal. V tichu a utiahnutí prežil dočasnú tiaž, intenzívne proti nej bojoval a dokázal sa postaviť na javisko, dokázal fungovať v každodennosti a v posúvaní svojich hraníc.

Miriam Kičiňová, lektorka dramaturgie Činohry SND