Hoffmann a jeho fiktívny svet

v interpretácii Rafaela Alvareza
 
Pre mňa Hoffmann, sklamaný životom, postupne stráca rozum. Zamiloval sa do nesprávnej ženy.
Fascinuje ho Stella svojou odlišnosťou, ale aj komplexnosťou svojej osobnosti, inklináciou k umeniu, či jednoducho bytosťou ako takou.
Ak chcete dobre interpretovať Hoffmanna musíte sa vyzbrojiť širokou škálou psychologických daností, aby ste boli schopní obsiahnuť celý jeho manicko-depresívny potenciál.
 
Výrazne to platí pre dnešok, keď trend udáva v našom živote internet, mobilné telefóny a tablety a mnohí z nás žijú vo virtuálnom svete tak, ako žil v akomsi fiktívnom svete Hoffmann.
Z vokálnej stránky si Hoffmann vyžaduje tri flexibilné typy hlasu – „ľahký“, lyrický a spinto. Interpretácia je náročná, musíte disponovať flexibilitou hlasu. Pre mňa boli v histórii ideálnymi interpretmi Alfredo Kraus, Neil Shicoff a mojím najobľúbenejším bol v tejto úlohe Plácido Domingo. Ja som spieval Hoffmanna v niekoľ kých inscenáciách v rôznych divadlách. Verím, že si získame divákov aj touto skvelou produkciou, ktorú pripravujeme v SND.
 
Mexičan Rafael Alvarez absolvoval konzervatórium v rodnom Mexico City. Ako sólista začal svoju kariéru v mexickej Národnej opere. Po troch rokoch získal štipendium na Musikhochschule vo Viedni (1995 – 1996), kde začal účinkovať v Neue Oper Wien. Následne absolvoval majstrovské kurzy u Ramóna Vargasa a kurz piesne a oratória v Linzi. V roku 2006 sa predstavil v Schlosstheateri Schönbrunn. V roku 2008 debutoval ako Faust v Edinburg Grand Opera.
Od roku 2007 účinkuje v mnohých divadlách v Česku a v roku 2009 začal pravidelne spolupracovať so Štátnou operou Praha (Princ v Dvořákovej Rusalke, Vojvoda z Mantovy v Rigolettovi, Pinkerton v Madama Butterfly atď.). So sólistami tohto operného súboru sa predstavil ako Don José v Carmen v rámci 1. kórejského operného festivalu v Seoul Arts Center (2010).
Od sezóny 2012 – 2013 je sólistom Janáčkovej opery Národného divadla Brno. V SND sme Rafaela Alvareza privítali ako Jacopa Foscariho v inscenácii Verdiho opery Dvaja Foscariovci.
 
Martin Bendik, dramaturg Opery SND