Zažite emócie v Balete SND

Balet SND chystá v jubilejnej sezóne reprezentatívnu publikáciu, v ktorej chce predstaviť súčasných členov súboru prvej scény. Obrazovú časť budú tvoriť fotografie Martina Črepa.

„Pri fotografovaní portrétov nechcem ľudí meniť, snažím sa ukázať to, čo sa skrýva v ich vnútri,“ hovorí Martin Črep. Známy slovenský fotograf už dlhšie spolupracuje s prvou slovenskou scénou, jeho výstava Divadlo ožíva s portrétmi hercov, spevákov a tanečníkov otvárala pred rokmi novú budovu SND. Pri príležitosti jubilejnej stej sezóny vytvoril na podnet Baletu SND sériu fotografií tanečníkov v rámci projektu Emócie.

„Zámerom je priblížiť tváre tanečníkov s ich emóciami. Taneční umelci u nás ešte stále nie sú mediálne známi, napriek tomu, že mnohí z nich už dosiahli medzinárodné uznanie a ocenenia zo svetových podujatí,“ hovorí na margo projektu riaditeľ baletu Jozef Dolinský, ml.

Popri portrétoch sólistov a všetkých členov súboru budú súčasťou publikácie aj štylizované fotografie interpretov v tanečných pózach, zachytávajúce krásu tela v pohybe. „Nechcel som fotografovať iba usmiate tváre tanečníkov. Nikto nevstáva každý deň šťastný, zažívame dni, keď nie je všetko ideálne. Hnev, smútok, sklamanie – to všetko je súčasťou nášho každodenného života. Aj tieto emócie môžu mať na fotografiách krásnu atmosféru.“ Objektív Martina Črepa zachytáva popredných protagonistov baletného súboru SND Andreja Szaba, Viacheslava Kruťa, Violy Marinerovej, Tatum Shoptaughovej, Olgy Chelpanovej, Konstantina Korotkova, Artemyja Pyzhova, Reony Satovej, Silvie Najdenej, Viktórie Šimončíkovej, Juraja Žilinčára a ďalších sólistov, ako aj členov zboru, nevynímajúc našich baletných majstrov, korepetítorov a vedenie Baletu SND. „Po prvý raz spolupracujem v takomto rozsahu s baletnými umelcami. To, čo ma na nich fascinuje, je fyzická krása, odrážajúca - v kombinácii s pokorou – ich vnútornú krásu. Tieto vlastnosti som chcel zobraziť v ich portrétoch“ dodáva Martin Črep. Ďalšími výstupmi fotografického projektu budú výstava pod názvom Emócie a kalendár pri príležitosti storočnice Baletu SND. Martin Črep je autorom desiatok portrétov umelcov našej činohry, opery a baletu. Vytvoril fotografie do publikácie Národné (vydalo SND, 2007). Spolupracuje ako fotograf s mnohými módnymi a spoločenskými časopismi na Slovensku, vo Francúzsku, v Holandsku a v Česku. Realizoval mnohé reklamné kampane na Slovensku i v zahraničí. Jeho výstavy z projektu Ľudská rodina Afganistan a Ľudská rodina Izrael si pozrelo v Bratislave, Brne, Prahe, Banskej Bystrici, Košiciach, Šali a v iných mestách vyše 600-tisíc návštevníkov. Martin Črep stále čerpá z inšpiratívnych stretnutí so svojím pedagógom, slovenským fotografom svetového renomé Yurim Dojcom, o ktorom hovorí: „S Yurim som strávil stovky hodín rozhovorov, naučil ma slobode. Vďaka nemu som pochopil, že fotenie je poslanie, pri ktorom ma môže inšpirovať čokoľvek a ktokoľvek, krása je všade navôkol nás.“

Eva Gajdošová, dramaturgička Baletu SND