
V rámci Roku slovenského divadla 2020 pripravil Divadelný ústav a Slovenské národné múzeum – Historické múzeum výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje.
Zachytáva premeny slovenského divadelníctva, jeho spoločensko‑politické i umelecké východiská a takisto paradoxy a špecifiká, ktoré určovali jeho celkový vývoj. Organizátori s ohľadom na jednotlivé divadelné druhy hľadali zlomové body v ich vývoji, ale i to, akým spôsobom doň zasahovala a podmieňovala ho politická atmosféra doby. Súčasťou koncepcie bola aj snaha ukázať, ako sa rodí inscenačná tradícia, prečo je dôležitá divadelná kritika a reflexia, i to, že divák nie je iba pasívny prijímateľ, ale aj aktívny spolutvorca dobovej kultúrnej a divadelnej atmosféry. Divadlo vždy bolo a i dnes ostáva súčasťou verejného priestoru, bez toho, či ho kritizuje, alebo zabáva. Divadlo v ktorejkoľvek zo svojich podôb bystrí kritické myslenie, kultivuje estetickú, sociálnu a emocionálnu inteligenciu.
Za sto rokov svojej existencie prešlo slovenské divadelníctvo veľmi rýchlu a neraz strastiplnú cestu, na ktorej ho čakali slepé uličky, ale aj chvíle stretnutí a harmónie s európskymi trendmi. Ale predovšetkým dokázalo vyrásť na plnohodnotné a svojbytné divadlo, ktoré má v rámci všetkých svojich druhov čo ponúknuť nielen domácim, ale aj zahraničným divákom.
Divadelné storočie – stopy a postoje Bratislavský hrad 27. 2. – 4. 10. 2020