Hypnotická melanchólia pohybu - Brodsky/Baryshnikov

Marec sa v Balete SND nesie v znamení dvoch vrcholných udalostí sezóny. Okrem svetovej premiéry inscenácie Tulák Chaplin uvádzame 21. a 22. marca hosťovanie ikony svetového baletu Michaila Baryšnikova. Ešte vždy aktívny umelec rúca všetky mýty o dĺžke tanečnej kariéry. V SND sa predstaví v sólovej inscenácii BRODSKY/BARYSHNIKOV inšpirovanej básňami nositeľa Nobelovej ceny Josifa Brodského. 

Sólová inscenácia BRODSKY/BARYSHNIKOV je emocionálnou cestou do sveta básní, hlbokých a komplikovaných textov Josifa Brodského, ktoré znejú v jeho materinskom jazyku – v ruštine. Michail Baryšnikov recituje strhujúce a hlboké verše svojho blízkeho priateľa a svojou krehkou fyzickou prítomnosťou prenáša divákov do najvnútornejšieho sveta ruského básnika. Autorom námetu a scenára a súčasne režisérom je významný lotyšský tvorca Alvis Hermanis, umelecký šéf Nového divadla v Rige.

Hemanisa inšpiroval osud Josifa Brodského, ruského básnika, ktorý napísal svoje prvé básne ako šestnásťročný; nedokončil základnú školu, prešiel mnohými zamestnaniami, bol nosičom a robotníkom v geologických expedíciách, zametačom, napokon sa živil prekladmi. V roku 1963 ho zatkli za údajné príživníctvo. Vtedy už bol 23-ročný básnik autorom štyroch zväzkov básní, ktoré kolovali z iniciatívy Michail Baryšnikov Anny Achmatovovej v ruskom literárnom undergrounde. Brodského odsúdili na päť rokov vyhnanstva, po roku ho Brežnev pod tlakom medzinárodnej verejnosti amnestoval.

„Môj národ nepotrebuje moje telo, ale moja duša sa mu ešte zíde,“ napísal básnik Josif Brodskij v liste Leonidovi Brežnevovi, keď v roku 1972 požiadal o vycestovanie zo Sovietskeho zväzu.

Inscenácia BRODSKY/BARYSHNIKOV je súčasne oslavou najväčšieho tanečného umelca našich čias Michaila Baryšnikova. Rodák z Rigy študoval balet na Vaganovovej akadémii vo vtedajšom Leningrade. Po ukončení štúdií bol päť rokov členom Kirovovho baletu v Petrohrade. V roku 1974 emigroval. Pôsobil v Kanade, neskôr sa rozhodol pre USA, kde ďalej rozvíjal svoju baletnú kariéru. V rokoch 1974 – 1978 pôsobil Michail Baryšnikov v American Ballet Theatre (ABT), v rokoch 1978 – 1979 tancoval v New York City Ballet. V roku 1982 ho vymenovali za umeleckého riaditeľa American Ballet Theatre, kde sa začala rozvíjať jeho kariéra choreografa. Bol spoluautorom špecializovaných televíznych programov, akými boli Baryshnikov at the White House (1979), Baryshnikov on Broadway (1980), Dance in America: Baryshnikov Dances Balanchine (1989), za ktoré získal cenu Emmy. Hral v niekoľkých filmoch, za prvú filmovú rolu v psychologickej dráme z baletného zákulisia Nový začiatok bol v roku 1977 nominovaný na Oscara. Popularitu priniesla Michailovi Baryšnikovovi úloha ruského emigranta, tanečníka v politickom thrilleri Biele noci z roku 1985 v réžii Tailora Hackforda. Jeho partnerku, baletku hrala Helen Mirren. Nemenej úspešné bolo jeho účinkovanie v kultovom seriáli Sex v meste po boku Carrie Bradshawovej. Životnou partnerkou Michaila Baryšnikova bola herečka Jessica Langeová, s ktorou má dcéru Alexandru-Suru.

Michail Baryšnikov je tanečník s najdlhšou tanečnou kariérou, počas ktorej spolupracoval s najvýznamnejšími choreografmi sveta, stvárnil azda všetky hlavné postavy klasického a neoklasického repertoáru a kariéru klasického tanečníka obohatil o skúsenosti zo spolupráce so súčasnými choreografmi, akými sú Trisha Brown, Mats Ek, Steve Paxton a ďalší. Na jeseň v roku 1996 hosťoval v Národnom divadle v Prahe. Z jeho pobytu vznikol televízny dokument Vášne a Baryšnikov v réžii Ivana Pokorného.

V súčasnosti Baryšnikov vedie nezávislú produkčnú spoločnosť so sídlom v New Yorku BARYSHNIKOV PRODUCTIONS, ktorá je platformou pre režisérov, choreografov a umelcov a ich projekty, akými sú napríklad Projekt White Oak Dance, Zakázané Vianoce alebo Doktor a pacient, Beckett Shorts, V Paríži, Man in a Case, Stará žena, List mužovi, Brodskij/Baryšnikov.

Exkluzívne hosťovanie Michaila Baryšnikova, ktoré realizuje Balet SND v spolupráci s agentúrou Kunst Via, je pre nás výzvou i poctou súčasne a ponúka neopakovateľný zážitok zo stretnutia s legendou tanečného umenia.

pripravila Eva Gajdošová, dramatička Baletu SND