Sadko

Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov

Sadko

opera

Opera v siedmich obrazoch.

KONCERTNÉ PREDVEDENIE

nová budova SND, Sála opery a baletu
3. 5. 2019 19:00 h - 21:10 h

Rozprávková opera ruského romantika Nikolaja Rimského-Korsakova rozoznieva príbeh hudobníka Sadka, ktorý chce ostatných podnietiť k úniku z izolácie, z uzavretého prostredia domoviny a k objavovaniu nových svetov. Jeho sen však naráža na odmietnutie a nedôveru. Len dcéra morského vladára, krásna Volchovna, unesená jeho hudbou, mu pomáha uskutočniť jeho vizionárske myšlienky.

Predlohou diela sa stali stredoveké byliny a eposy o dobrodruhovi, obchodníkovi a spevákovi Sadkovi, ktoré autor spojil s rôznymi legendami o moriach, balansujúc pritom neustále medzi svetom ľudí a morských bytostí a medzi mýtom a realitou. Sadko je akýmsi slovanským Orfeom a súčasne Odyseom. Stelesňuje odvekú tvorivú silu fantázie, ktorá zápasí so skutočnosťou.

Ako popredný predstaviteľ ruského romantizmu spájal Rimskij-Korsakov vo svojich kompozíciách najlepšie tradície európskej hudobnej a hudobnodramatickej tvorby s odkazmi tradičnej ruskej kultúry. Koncertné uvedenie opery Sadko je skvelou príležitosťou vypočuť si jeden z jeho vrcholných majstrových opusov. 

Hudobne dielo naštudoval šéfdirigent a riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr.

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 10 minút s jednou prestávkou

 

Poznámka

Koncertné predvedenie

Obsadenie

Dirigent Ondrej Olos
Zbormajster Pavel Procházka
Varjažský hosť Jozef Benci
Indický hosť Tomáš Juhás
Benátsky hosť/zjavenie Aleš Jenis
Morský cár Jozef Benci
Volchovna, cárovná morská Ľubica Vargicová
1. starejší Jozef Kundlák
2. starejší Dmytro Dubrovskyy