Kalifornia /Grace Slick

Kalifornia /Grace Slick

činohra

„Kalifornia a pacifický múr, na ktorý naráža vlna koloniálnej expanzie smerom na západ; múr ju odvracia v zosilnených vnútorných slovách tak, ako to hrajú tí, ktorí sú zatvorení na psychiatrickej klinike v Palo Alto, ktorú vedie pani Grace Slick.“

nová budova SND, Sála činohry
10. 6. 2019 19:00 h - 20:50 h

Kalifornia je zemepisný, kultúrny a mentálny priestor, na ktorý sa odvoláva najnovšia inscenácia Reného Polescha na motívy jeho hry, ktorú napísal pre divadlo TR Varšava. Intelektuálne a spoločenské trendy, ktoré sa zrodili v Kalifornii v 60. rokoch minulého storočia, radikálne zmenili Západ. Dnes je mesto Palo Alto v samotnom srdci Silicon Valley – domova internetu a technických gigantov. A miesta, kde sa rozhoduje o dnešnom i budúcom svete kapitalizmu.

René Pollesch nás pozýva na výlet pobrežím Pacifiku a naspäť na hrebeni civilizačnej vlny, ktorá sa vracia do dnešnej Európy vo forme digitálnych technológií, virtuálnej reality a nových ekonomických paradigiem. Hra je pokusom porozumieť, kam doviedla koloniálna expanzia a hľadanie nových území západnú civilizáciu. Našou sprievodkyňou je Grace Slick, rokenrolová hviezda 60. rokov a ikona hnutia hippies v USA. Psychedélia a .comy, sexuálna revolúcia a dobytie vesmíru, virtuálnych svetov a stratupy sa stretajú v tretej Polleschovej inscenácii, ktorú napísal pre TR Varšava – predchádzali jej tituly Ragazzo dell’ Europa a Jackson Pollesch.

Kalifornia slovami režiséra:

Je tu len jeden obraz, jediná fotografia, ktorá zobrazuje celé ľudstvo. Nič viac, len traja ľudia. Áno, títo traja nie sú na obraze, na ktorom sú všetky živé bytosti. Obsiahli ľudstvo a zjednotili sa v ňom. Fotografia je prvý záber našej planéty z vesmíru. Možno povedať, že ide o globálny pohľad, univerzalistickú ikonu. A ako vieme, tí traja, ktorí záber zhotovili, na Zemi v danej chvíli neboli.

Hovorí sa, že študentské protesty sa stali rozhodujúcou udalosťou roku 1968. No skutočným symbolom onej doby je fotografia, ktorú zhotovila posádka vesmírnej lode Apollo 8. Traja kozmonauti. Stala sa míľnikom, od ktorého pokrok ľudstva začal strácať niť.

Bol to moment, keď expanzia smerom von – do vesmíru, ktorej vďačíme za tú fotografiu, univerzalistickú ikonu, sa začala obracať naopak, napokon vytvárajúc vnútro.

Od tej chvíle Zem nemá viac vonkajšok.

V tom istom čase v Kalifornii narážala vlna kolonializácie smerom na západ na fyzické, zemepisné hranice – na Tichý oceán – a začína sa obzerať po nových územiach, ktoré by dobyla: technológie, nemateriálny kanvas virtuálnej reality a psychológie. Kalifornia stála na čele pokroku, ktorý otvoril neodolateľnú epochu sťahovania sa do seba a amplifikácie vnútra. Dnes sme svedkami týchto procesov.

Kalifornská ideológia, kalifornský sieťový kapitalizmus, kalifornská avantgarda sa ako víchor zhostili zvyšku kapitalistického sveta.

Premiéra: 8. decembra 2017

Autor textu, réžia: René Pollesch
Preklad: Karolina Bikont
Scéna a kostýmy: Nina von Mechow
Asistentka režiséra: Karolina Gębska
Inšpicientka: Katarzyna Gawryś-Rodriguez
Vedúca výroby: Katarzyna Białach

Hrajú
AGNIESZKA PODSIADLIK
TOMASZ TYNDYK
JUSTYNA WASILEWSKA

Dĺžka predstavenia: 1 hodina a 50 minút (bez prestávky)

Predstavenie uvedieme v pôvodnom jazyku so slovenskými a anglickými titulkami.

Cenník vstupeniek: 
1. kategória: 17€
2. kategória: 14€
3. kategória: 9€
4. kategória: 5€

 

Titulky:
Hosťovanie v SND

Poznámka

Hosťovanie TR Varšava v rámci Festivalu Eurokontext.sk