Tajomný Egypt: Od archeologického výskumu po operu

V novej budove Slovenského národného divadla bude pri príležitosti premiéry Verdiho opery Aida otvorená výstava o starovekom Egypte.
 
V utorok 3. 3. 2020 o 18.00 h sa vo foyeroch novej budovy SND uskutoční vernisáž výstavy Tajomný Egypt: Od archeologického výskumu po operu. Výstava, ktorá je sprievodným podujatím k pripravovanej inscenácii Verdiho opery Aida, predstaví kultúru starovekého Egypta a jeho výskum slovenskými egyptológmi. Návštevníkov zoznámi s lokalitami, na ktorých naši archeológovia pracujú, ale aj s historickými postavami, ktoré žili v krajine na Níle, či so staroegyptskými božstvami prezentovanými aj vo Verdiho opere. Svet starovekých Egypťanov tvorí významnú inšpiráciu všetkým tvorcom, ktorí sa podujmú inscenovať toto monumentálne operné dielo.

 
Súčasťou vernisáže budú inscenované obrazy inšpirované reáliami, životom a zvykmi z čias starovekého Egypta. Ukážu, prečo je Egypt darom Nílu a ako sa v krajine žilo, milovalo, bojovalo či umieralo. Divákov oboznámia s ľúbostnou lyrikou, ale aj vojenskou tematikou či s rituálom „váženia srdca“, pri ktorom sa rozhodovalo o posmrtnom živote človeka. Zaznie tiež recitácia v staroegyptčine aj hudobné čísla z opery Aida.


Výstava bude inštalovaná v priestore foyeru Opery a Baletu v novej budove SND.


Vstup na vernisáž je voľný, výstavu si návštevníci Slovenského národného divadla môžu pozrieť do 31. 3. 2020.


Výstavu pripravil Ústav orientalistiky Slovenskej akadémie vied so svojimi partnermi ako dar Opere SND pri príležitosti jubilejnej 100. sezóny SND.
 
Premiéry inscenácie opery G. Verdiho Aida sa uskutočnia 13. a 14. 3. 2020 v Sále opery a baletu novej budovy SND, reprízy si v tejto divadelnej sezóne môžete pozrieť 16. 3., 12. 5. a 30. 6. 2020.
 
Tajomný Egypt: Od archeologického výskumu po operu
Vernisáž výstavy: 3. 3. 2020 (utorok) o 18.00 h
 
Dátum od: 
28.2.2020
Dátum do: 
31.3.2020
Miesto výstavy: 
Foyer Opery a Baletu, Nová budova SND