Skip to content
Text image | RSS | Site map | Slovensky | Deutsch
Search
Slovak National Theatre
Slideshow

Program

  Hall of Opera and Ballet,
the new building of SND
Hall of Drama,
the new building of SND
Studio,
the new building of SND
Historical building
Thursday
1
- - - -
Friday
2
- - - -
Saturday
3
- - - -
Sunday
4
- - - -
Monday
5
- - - -
Tuesday
6
- - - -
Wednesday
7
- - Ten Commandments
Drama: 17.00 – 21.50
-
Thursday
8
Ján Ďurovčík, Ľubomír Feldek, Anton Popovič
Popolvar
Ballet: 11.00 – 13.00
Blue Room
Jana Juráňová
Tichý bič
Drama: 19.30 – 20.50
Peter Pišťanek
Rivers of Babylon
Drama: 19.00 – 20.50
-
Friday
9
- Blue Room
Modrý salón
Večer najlepších recitátorov zo 62. Hviezdoslavovho Kubína
Drama: 19.30 – 19.30
- -
Saturday
10
Nepredajme nevestu!
Premiere
Opera: 17.00 – 18.10
Ľubomír Feldek
How the Woodbreaker Became the King
Drama: 17.00 – 19.00
- -
Sunday
11
- Georges Feydeau
Cat among the Pigeons
Drama: 18.00 – 20.45
- -
Monday
12
- - - -
Tuesday
13
- Gustave Flaubert
Madame Bovary
Drama: 19.00 – 22.00
Blue Room
Modrý salón
Branné cvičenie...
Premiere
Drama: 19.30 – 21.00
Ivan Vyrypayev
Illusion
Drama
Eugen Gindl
Carpathian Thriller
Cancelled
Drama:
19.00 – 20.15
-
Wednesday
14
Orfeus
Guest performance
Ballet: 19.00 – 20.15
Ingmar Bergman
FANNY AND ALEXANDER
Drama: 18.00 – 21.30
MORALS 2000+
Drama: 19.00 – 20.50
-
Thursday
15
- - - -
Friday
16
- Božena Slančíková-Timrava, Daniel Majling
The Ball
Drama: 19.00 – 22.00
Peter Karvaš
Midnight Mass
Drama: 19.00 – 20.50
-
Saturday
17
Nepredajme nevestu!
Opera: 11.00 – 12.10
Viliam Klimáček
SISSI (Elisabeth of Austria’s escapades)
Drama: 19.00 – 22.00
Peter Lomnický
FEAR
Drama: 19.00 – 20.50
Eugen Suchoň
Krútňava (Whirlpool)
Opera: 19.00 – 22.10
Sunday
18
Peter Breiner, Natália Horečná
SLOVAK DANCES
Ballet: 17.00 – 19.00
William Shakespeare
Much Ado about Nothing
Drama: 18.00 – 19.45
- -
Monday
19
- - - -
Tuesday
20
- Blue Room
Peter Pavlac
Slovo Válkovo
Drama: 19.30 – 20.30
- -
Wednesday
21
Ludwig van Beethoven
Fidelio
Opera: 19.00 – 21.30
- - -
Thursday
22
- Blue Room
Modrý salón - Tvoríme
KORENE - Poetický večer s poéziou M. Geišberga
Drama: 19.30 – 20.20
- Georges Bizet
Carmen
Opera: 19.00 – 22.00
Friday
23
Carl Davis, Daniel de Andrade
NIJINSKY – God of Dance
Ballet: 19.00 – 21.50
František Švantner, Roman Polák
The Bride of the Ridge
Drama: 19.00 – 22.30
Viliam Klimáček
Mojmír II or the Twilight of an Empire
Drama: 19.00 – 20.45
-
Saturday
24
- Tom Stoppard
ARCADIA
Drama: 18.00 – 22.00
Denys Arcand
THE DECLINE OF THE AMERICAN EMPIRE, The barbarian invasion
Drama: 19.00 – 21.45
Eugen Suchoň
Krútňava (Whirlpool)
Opera: 19.00 – 22.10
Sunday
25
Giuseppe Verdi
Simon Boccanegra
Opera: 17.00 – 19.40
Ján Palárik
Reconciliation or Adventure at Harvest Time
Drama: 18.00 – 20.50
Ivan Stodola
The Shepherd’s Wife
Drama: 18.00 – 19.40
Šárka Ondrišová, Peter Groll
BESS –A TRIBUTE TO RUDOLF LABAN
Cancelled
Ballet:
17.00 – 19.00
Monday
26
- Večer s Adelou Banášovou
Trochu inak
section_16:en: 19.00 – 20.20
- -
Tuesday
27
- - - -
Wednesday
28
- - - -
Thursday
29
- - - Eugen Suchoň, Rudolf Pepucha, Mauro de Candia
Angelika
Ballet: 19.00 – 21.00
Friday
30
Giuseppe Verdi
La traviata
Opera: 19.00 – 21.45
William Shakespeare
The Taming Of The Shrew
Drama: 19.00 – 21.45
Blue Room
Valeria Schulczová, Roman Olekšák
Leni
Drama: 19.30 – 21.00
Ivan Vyrypayev
Illusion
Drama: 19.00 – 21.00
-
         
Display: Following month