Ondrej Šoth
Ondrej Šoth
Vzdelanie
Konzervatórium Košice, klasický tanec
pedagóg: Andrej Halász 1975 – 1979
Vysoká škola múzických umení v Bratislave, choreografia a réžia tanca
pedagóg: prof. Štefan Nosáľ 1979 – 1983
Titul: Mgr. art.
Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Hudobná fakulta – 2009
Titul: ArtD.
Profesionálne skúsenosti
Pražský komorní balet P. Šmoka, ČR – choreograf
VUS ZVO Tábor , ČR – šéf baletu a choreograf
Národní divadlo Praha, ČR – choreograf
Laterna Magika, ČR – choreograf
DF VŠMU – pedagóg
Slovenské národné divadlo – choreograf
Slovenský ľudový umelecký kolektív – choreograf
Vysoká škola múzických umení – pedagóg
AMU Praha, katedra Ctibora Turbu, ČR – pedagóg
Konzervatórium Praha, ČR – pedagóg
Arts concerts Mníchov, SRN - choreograf
Mestské divadlo Ústí nad Labem, ČR – šéf baletu
Pražský komorní balet P. Šmoka, ČR – choreograf Štátne divadlo Košice – šéf baletu
Slovenské národné divadlo, Bratislava – generálny riaditeľ
Choreografická činnosť
1983
C. Orff: Carmina burana – Štátne divadlo Košice
1984
Szelepcsényi: Tri horehronské – Pražský komorní balet P. Šmoka
1985
V. Godár: Orbis Pictus – Národní divadlo Praha, Laterna Magika
1988
G. Verdi: Requiem – Slovenské národné divadlo
1989
C. Orff: Carmina burana – Národní divadlo Praha
1990
M. Pavlíček: Zvláštna radosť žiť – Slovenské národné divadlo
1992
F. Kafka: Svetlo v tme – Slovenské národné divadlo
1994
C. Orff: Carmina burana – Mestské divadlo Ústí nad Labem
1995
V. Godár: Sonáta pre husle a klavír – Pražský komorní balet P. Šmoka
G. Verdi: Requiem – Mestské divadlo Ústí nad Labem
C. Orff: Carmina burana – SRN – open air opera, Mníchov
P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia + turné: Viedeň, Salzburg, Frankfurt, Stuttgart, Hamburg, Štrasburg, Düsseldorf, Rio de Janeiro, Sao Paolo, Madrid, Barcelona
1996
P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia – Mestské divadlo Ústí nad Labem
1997
R. Ščedrin, Deep Forrest: Carmen – Mestské divadlo Ústí nad Labem
1998
G. Mahler: Pieseň o mŕtvych deťoch – Rakúsko – Salzburg
G. Mahler: Akosi som sa svetu vytratil – Kanada – Toronto SRN – Štátna opera Hamburg
Ezio: Baroková opera – Divadlo Bayreuth
1999
C. Orff: Carmina burana – Slovenské národné divadlo, Bratislava
G. Verdi: Requiem – Slovenské národné divadlo, Bratislava
G. Mahler: Adagietto – Slovenské národné divadlo, Bratislava
2000 – 2010
G. Kancheli: Svetlý žiaľ – Štátne divadlo Košice
R. Ščedrin, Deep Forrest: Carmen – Štátne divadlo Košice Ateliér – Štátne divadlo Košice
P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia – Štátne divadlo Košice
G. Mahler: Akosi som sa svetu vytratil – Štátne divadlo Košice
M. Pavlíček: Zvláštna radosť žiť II – Štátne divadlo Košice
G. F. Händel, W. A. Mozart, G. Rossini, P. Mascagni, F. M. Bartholdy: Stmívaníčko – Štátne divadlo Košice
M. Ravel: Bolero – Štátne divadlo Košice
A. de Saint-Exupéry – Michal Pavlíček: Malý princ – Štátne divadlo Košice
S. V. Rachmaninov: Memories for Šmok – Štátne divadlo Košice
E I. Stravinskij: Svätenie jari – Štátne divadlo Košice
C. Orff: Carmina burana – Štátne divadlo Košice
P. I. Čajkovskij: Labutie jazero – Štátne divadlo Košice
W. Shakespeare: Rómeo a Júlia – Štátne divadlo Košice
P. I. Čajkovskij: Luskáčik – Štátne divadlo Košice
O. Šoth: Svadba podľa Figara (Mozarta) – Štátne divadlo Košice
M. Kocáb: Odysseus – Štátne divadlo Košice
R. Wagner, TATAKU, KODO: Tristan a Izolda – Štátne divadlo Košice
A. Ch. Adam: Giselle – Štátne divadlo Košice
M. Novinski: M. R. Štefánik – Štátne divadlo Košice
ĽH Železiar: Jánošík – Štátne divadlo Košice
Pedagogická činnosť
DF, Vysoká škola múzických umení
Akademie múzických umění, katedra C. Turbu
Konzervatórium Praha
Vysoká škola herecká Krakov – Poľsko
Kráľovské konzervatórium Liège – Belgicko
Akadémia umenia, Paríž – Francúzsko
Konzervatórium Košice Technická univerzita Košice, Katedra umenia
Stáže
1981 – Praha – Medzinárodný kurz pantomímy L. Fialku
1981 – Francúzsko – Paríž – Medzinárodný kurz pantomímy M. Marceau
1987 – India – Bharathanathyam
1988 – Japonsko – Tokio, Osaka
1990 – USA – Durham
1991 – Francúzsko – Paríž, Avignon, Marseille
Divadelná spolupráca
1981
K. Čapek: Zo života hmyzu – Nová scéna Bratislava
1981
J. B. Thomas: Charleyho teta (r: V. Benko) – Divadlo Jonáša Záborského Prešov
1984
A. P. Čechov: Tri sestry (r: Ľ. Vajdička) – Slovenské národné divadlo
1985
F. Švantner: Nevesta hôľ (r. R. Polák) – Divadlo SNP Martin
1986
Euripidés: Médeia (r: Ľ. Vajdička) – Slovenské národné divadlo
Thyl Eulenspiegel (r. R. Polák) – Divadlo SNP Martin
W. Shakespeare: Richard III. (r. M. Pietor) – Slovenské národné divadlo
M. Kocáb: Odysseus (J. Kučera, E. Schorm) – Laterna Magika
1987
Maniere Teatrali (r. J. Bendárik) – Komorná opera Bratislava
Cavevala (r. J. Krofta) – DRAK Hradec Králové
1988
A. Jarry: Kráľ Ubu (r. J. Bednárik) – Divadlo A. Bagara Nitra
Výlety p. Broučka na měsíc (r. L. Štross) – Národní divadlo Praha
1991
W. Shakespeare: Romeo a Júlia (r. R. Polák) – Slovenské národné divadlo
1992
G. Verdi: La traviata (r. M. Chudovský) – Slovenské národné divadlo
Kazimír a Karolína (r. J. Nvota) – Divadlo KORZO Bratislava
1995
J. Kraus: Nahniličko – Divadlo Na zábradlí Praha
J. Topol: Hodina lásky (r. O. Pavelka) – Divadlo Rubín Praha
E. Kálmán: Čardášová princezná – Mestské divadlo Ústí nad Labem
B. Smetana: Tajemství – Mestské divadlo Ústí nad Labem
1996
G. Verdi: Maškarný bál (réžia opery) – Mestské divadlo Ústí nad Labem
2003
B. Smetana: Predaná nevesta (r: B. Hončarivová) – Štátne divadlo Košice
2004
L. Minkus: Don Quijote – Štátne divadlo Košice
2005
J. B. Thomas: Charleyho teta (r: M. Kákoš) – Štátne divadlo Košice
2007
Ch. Gounod: Faust a Margaréta (r: Z. Troška) – Štátne divadlo Košice
2009
G. Donizetti: Lucia di Lammermoor (r: M. Chudovský) – Štátne divadlo Košice
2009
P. I. Čajkovskij: Onegin (r: O. Kapanina) – Štátne divadlo Košice
Filmová spolupráca
1984 – J. Jakubisko: Perinbaba
1987 – P. Weigl: Romeo a Julie na vsi (filmová opera)
1994 – P. Monie: Gitanes – Francúzsko
1996 – K. Russel: Open to hard – USA (Metro-Goldwyn-Meyer) (O. Mutti, R. de Niro, C. Denevue)
Ocenenia
1992 – Hlavná cena Československej tanečnej tvorby za choreografiu a réžiu inscenácie F. Kafku Svetlo v tme
2003 – Cena Slovenského literárneho fondu za predstavenia Zvláštna radosť žiť II
2005 – Cena World Ballet Stars
2005 – Cena World Ballet Stars – Choreography
2006 – Výročná cena Literárneho fondu v oblasti divadla
2007 – DOSKY 2006/2007 za réžiu a choreografiu baletu Svadba podľa Figara (Mozarta)
2008 – Cena ministra kultúry SR za rok 2007 za významný príspevok k zviditeľneniu tanečného umenia v SR
2008 – Cena ministra kultúry SR za rok 2007 za réžiu a choreografiu baletu Svadba podľa Figara (Mozarta)
2010 – Krištáľové krídlo v oblasti divadla a audiovizuálneho umenia za multimediálne tanečné divadlo M. R. Štefánik