Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Mediálni partneri Opery SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - Logo OS
Jana Bernáthová

Jana Bernáthová

Opera / Umelecký súbor / Sólisti - interní / Soprán

FotogalériaJana Bernáthová študovala operný spev na Konzervatóriu v Bratislave (pod vedením Jarmily Smyčkovej) a na VŠMU u prof. Magdalény Blahušiakovej. V SND debutovala ešte pod dievčenským menom Jana Juríčková v roku 1999 ako Blonda v Mozartovej opere Únos zo Serailu. Odvtedy na scéne SND úspešne stvárnila rad postáv: Adinu (Donizetti, Nápoj lásky), Luciu (Donizetti, Lucia di Lammermoor), Gildu (Verdi, Rigoletto), Oscara (Verdi, Maškarný bál), Musettu (Puccini, Bohéma), Barču (Smetana, Hubička), Adelu (J. Strauss, Netopier), Zerbinettu (R. Strauss, Ariadna na Naxe). Z mozartovských postáv treba spomenúť Zerlinu (Don Giovanni), Zuzanku (Figarova svadba), Servigliu (La clemenza di Tito), Kráľovnú noci (Čarovná flauta; s touto postavou sa pravidelne predstavuje na scénach v Českej republike, v Nemecku i v Japonsku).
V titulných postavách ako Kráľovná noci, Adina, Gilda, Olympia účinkovala na viacerých zahraničných operných festivaloch (Česko, Nemecko, Švajčiarsko, Cyprus...). Srdcia detského diváka si v SND získala ako Topolienko či Víla Amálka a Čarodejník Vincko v rozprávkových operách slovenského skladateľa Milana Dubovského. Hosťovala v Národnom divadle v Brne, v Ostrave a okrem domácej scény ju diváci môžu vidieť v Národnom divadle Praha ako Offenbachovu Olympiu (Hoffmannove poviedky), Händlovu Armidu (Rinaldo) a Kráľovnú noci.
V sezóne 2015/2016 pre SND pripravuje postavu Despiny (W. A. Mozart, Cosi fan tutte) a Marcelinu v Beethovenovom Fideliovi (hudobné naštudovanie János Kovács). Jana Bernáthová sa venuje aj koncertnej činnosti – pravidelne spolupracuje so Speváckym zborom mesta Bratislavy  pod vedením Ladislava Holáska (Carl Orff, Carmina burana; Camille Saint-Saёns, Vianočné oratórium; Haydnove, Mozartove a Beethovenove omše).Musetta
Giacomo Puccini: Bohéma

Frasquita
Georges Bizet: Carmen

Kráľovná noci
Wolfgang Amadeus Mozart: Čarovná flauta

Despina
Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte

Zerlina
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni

Marzelline
Ludwig van Beethoven: Fidelio

Pastierik
Eugen Suchoň: Krútňava

Adele
Johann Strauss: Netopier

Učeň Vincko
Milan Dubovský: Veľká doktorská rozprávka

Víla Amálka
Milan Dubovský: Veľká doktorská rozprávka