Repertoár Balet

Bartókov tanečný triptych
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Hosťovanie Maďarského národného baletu

Tri jedinečné tanečné skladby Bélu Bartóka pretavené do pohybu tromi renomovanými maďarskými choreografmi, prostredníctvom troch originálnych pohybových rukopisov. Maďarský národný balet sa predstaví na doskách SND po prvý raz.

Šárka Ondrišová, Peter Groll
BESS – Pocta Rudolfovi Labanovi
balet
historická budova SND,

Pôvodná tanečná inscenácia, inšpirovaná životom a dielom Rudolfa Labana, je poctou zakladateľovi európskeho moderného tanca a jednému z najväčších svetových reformátorov tanca na svete.

Boris Eifman
Čajkovskij. PRO et CONTRA
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Hosťovanie Eifman Ballet

Súbor z Petrohradu sa s týmto predstavením predstaví na doskách SND po prvý raz. Predstavenie je sprevádzané kolážou najvýznamnejších diel z pera P. I. Čajkovského.

Maurice Ravel, Reona Sato
Dafnis a Chloé
balet
historická budova SND,

Príbeh detstva, dospievania a lásky Dafnisa a Chloé, inšpirovaný jedným z najkrajších zachovaných starovekých románov. Inscenácia predstaviteľky najmladšej choreografickej generácie je tanečnou sondou do myslenia súčasných mladých ľudí a neľahkej cesty hľadania si svojho miesta v spoločnosti. 

Balet uvádzame spolu s operou M. Ravela Španielska hodinka.

Ondrej Šoth, Zuzana Mistríková
Denník Anny Frankovej
balet
nová budova SND, Štúdio

Hosťovanie Baletu Štátneho divadla Košice

Balet ŠDK sa po rokoch vracia na dosky SND. Silný, inšpiratívny, emotívny a skutočný príbeh zachytený pohľadom mladého dievčaťa, ktorého osud spečatil koncentračný tábor.

Vasilij Medvedev, Cesare Pugni
Esmeralda
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Esmeralda – príbeh krásnej a temperamentnej cigánky, o krásu ktorej súperí celý Paríž, je príležitosťou prezentovať brilantnú tanečnú techniku, zmyselnosť a temperament zároveň.

Fragile & Balet SND
balet
historická budova SND,
Balet Slovenského národného divadla, teleso s najdlhšou históriou a najrozsiahlejšou tvorbou na Slovensku, vstúpil do svojej deväťdesiatej ôsmej divadelnej sezóny s víziou zaradiť sa medzi významné európske scény. V úsilí pretaviť bohatstvo historického klasického odkazu, ako aj tradície slovenského baletu do aktuálnej formy 21. storočia, prezentuje umeleckú tvorbu v rámci širokého spektra tanečných estetík, ponúkajúc priestor predstaviteľom viacerých generácií choreografov a interpretov a pôvodnej tvorbe. V spolupráci s Tanečným konzervatóriom Evy Jaczovej a s Vysokou školou múzických umení objavuje nové talenty baletného umenia.   FRAGILE je slovenská vokálna skupina zložená z populárnych osobností, známych z rôznych televíznych seriálov, divadelných, muzikálových produkcií či TV šou. Bez použitia hudobných nástrojov, teda a cappella, skupina FRAGILE interpretuje známe rock/pop/jazzové hity svetových umelcov. Hoci sa v ich repertoári nájdu aj skladby velikánov akými sú Bach či Chopin, ich najväčšou prednosťou sú tituly súčasnej populárnej hudby. Hitom svetových autorov a interpretov dávajú svojou kreativitou a hravosťou novú tvár. Ich predstavenia sú plné nielen výbornej hudby, ale aj skvelého humoru, vďaka ktorým zažijete neopakovateľný večer plný jedinečnej zábavy.  

Účinkujú: Branislav Kostka, Soňa Norisová, Jana Golis, Helena Krajčiová, Svetlana Rymarenko, Slavomír Košecký Choreografia: Adrian Ducin, Igor Holováč, Glen Lambrecht, Reona Sato Zbormajster: Branislav Kostka Réžia: Igor Holováč

Ceny vstupeniek: 1. Kategória: 35 € 2. Kategória: 25 € 3. Kategória: 15 € 4. Kategória: 10 €
Adolphe Charles Adam
Giselle
balet
historická budova SND,

Dojímavý romantický príbeh, ale aj melodická a rytmická ľahkosť, to je klenot romantického baletu Giselle. Balet, ktorý sa v súčasnosti radí k najpôvabnejším a najstarším dielam klasickej baletnej literatúry, uvádzame v jeho akademickej čistote a brilantnosti v naštudovaní Rafaela Avnikjana.

Piotr Iľjič Čajkovskij, Marius Petipa, Lev I. Ivanov
Labutie jazero
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Fenomenálne dielo Piotra I. Čajkovského, Mariusa Petipu a Leva Ivanova Labutie jazero  je rozhodne najznámejším titulom baletného repertoáru. Podmaňujúca hudba a romantický príbeh princa Siegfrieda a krásnej princeznej Odetty zakliatej do podoby labute predstavuje základný kameň klasickej ruskej baletnej školy a už takmer stotridsať rokov patrí k najúspešnejším titulom svetových divadiel.

Piotr Iľjič Čajkovskij
Luskáčik
balet
historická budova SND,

Výpravná inscenáciia plná výtvarne bohatých obrazov, ako aj technicky náročných variácií, v ktorej sa detskí diváci vydajú na rozprávkovú cestu vianočným príbehom v interpretácii sólistov, zboru Baletu SND a žiakov Tanečného konzervatória E. Jaczovej.

Carl Davis, Daniel de Andrade
Nižinskij - Boh tanca
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Pôvodná baletná inscenácia na hudbu legendárneho anglického skladateľa, autora slávnych muzikálov a baletov Carla Davisa, ponúka jedinečný pohľad na život a dielo slávneho ruského tanečníka a choreografa Václava Nižinského.

Ján Ďurovčík, Ľubomír Feldek, Anton Popovič
Popolvár
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Príbeh statočného Popolvára a krásnej princeznej je prerozprávaný tancom a spevom, v popových a rockových pesničkách znejú hlasy známych hercov a spevákov.

Sergej Sergejevič Prokofiev, Natália Horečná
ROMEO A JÚLIA - Tak ako včera...
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Verzia slávneho baletu azda najslávnejšieho mileneckého príbehu je veľkolepou oslavou lásky, ktorej sila vzdoruje predsudkom a nenávisti. S novou osobitou koncepciou prichádza jedna z najžiadanejších európskych choreografiek Natália Horečná a vo svojej novej práci poukazuje na dosahy nedostatku porozumenia a lásky. 

Natália Horečná, Peter Breiner
Slovenské tance (Životy svetiel)
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Trinásť tancov orchestrálnej suity slovenského skladateľa a hudobníka Petra Breinera so základom v slovenských ľudových piesňach. Inscenovaná verzia suity uvádzaná v choreografii a réžii úspešnej slovenskej choreografky, etablovanej v zahraničí, Natálie Horečnej. 

Snehulienka a sedem pretekárov
balet
historická budova SND,

Snehulienka a sedem pretekárov – pôvodný slovenský muzikál z dielne skladateľa Vaša Patejdla a choreografa a režiséra Libora Vaculíka s úspechom rozveseľuje deti dospelých už vyše dvadsať rokov.

Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND
balet
historická budova SND,

Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND je nosným projektom spolupráce Baletu SND a Katedry tanečnej tvorby HTF VŠMU, ktorá sa úspešne rozvíja od roku 2014, keď Balet SND otvoril dvere mladým talentom z VŠMU. Predstavenie bude prezentáciou záverečných prác choreografov a umeleckých výkonov študentov katedry tanečnej tvorby.

V tomto akademickom roku dostala Reona Sato, členka Baletu SND a študentka choreografie baletu na KTT HTF VŠMU, výnimočnú príležitosť ukončiť svoje štúdium predstavením Dafnis a Chloé, ktoré vytvorila pre Balet SND. V programe večera však uvedieme jej najnovšiu prácu Ombra mai fu.

Osem dní v týždni je názov choreografie na hudbu Petra Breinera Beatles go Baroque, ktorou bude uzatvárať svoje bakalárske štúdium choreografie sólista Baletu SND Adrian Ducin. V oboch týchto dielach sa divákom predstavia sólisti a členovia Baletu SND.

Folklórny tanec bude zastúpený prácou prof. Štefana Nosáľa Tekovské nevesty a choreografiou jubilanta Jána Blaha Kerý pres kerého. Pri interpretácii týchto choreografií okrem študentov KTT vystúpia i členovia Umeleckého súboru Lúčnica.

V tomto školskom roku na KTT VŠMU budú absolvovať prví študenti zameraní na tanečné divadlo a performanciu. Stanislava Vlčeková a Jozef Vlk z Debris Company pre nich vytvorili dielo Open Call, v ktorom účinkujú študenti druhého a tretieho ročníka tohto nového študijného plánu. V apríli sa s ním predstavili na medzinárodnom festivale SHARE v Skopje a teraz ho uvádzame v programe večera v SND.

Program doplní študentská práca Rebeccy Smudovej a Michala Tomana, ktorá vznikla počas ich študijného pobytu vo Veľkej Británii, kde študovali v zimnom semestri v rámci programu ERASMUS.

Účinkujú sólisti a členovia Baletu SND, študenti VŠMU a hostia.

Boris Eifman
Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci
balet
nová budova SND, Sála opery a baletu

Strhujúca choreografia, umocnená tromi hudobnými velikánmi – Wagnerom, Musorgským a Rachmaninovom, sugestívna výprava a interpretačná náročnosť sľubujú nevšedný divácky zážitok.