Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Mediálni partneri Opery SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - Logo OS
Peter Čanecký

Peter Čanecký

Fotogaléria


Kostýmový a scénický výtvarník


Na Divadelnej fakulte VŠMU vyštudoval odbor scénické a kostýmové výtvarníctvo pod vedením pedagógov Ľudmily Purkyňovej a Otta Šujana. Absolvoval v roku 1983, pričom v ten istý rok vstúpil do angažmánu v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene. Vytvoril tu výpravy pre Shakesperove hry BúrkaVečer trojkráľový, Ostrovského Vlci a ovce a mnohé ďalšie. Medzitým pôsobil aj v divadlách v Trnave, Martine a Nitre. V rokoch 1988 – 1990 pôsobil ako interný scénograf na bratislavskej Novej scéne. Tu je autorom scény a kostýmov k viacerým inscenáciám (Vladmír Majakovski / Ondrej Šulaj: Kúpeľ; István Örkény: Pokrvní príbuzní; György Schwajda: Svätá rodina a i.) V rovnakom období spolupracoval okrem iného aj s Činohrou SND.

 

Od roku 1991 pôsobí ako pedagóg na Katedre scénografie Divadelnej fakulty VŠMU, kde v roku 1998 získal akademický titul docenta a v roku 2006 titul profesora. Medzi jeho pedagogické desatoro patrí aj „schopnosť nájsť zmysel pre nezmysel“.

 

Do prehľadu jeho umeleckej činnosti nepatria iba scénické a kostýmové návrhy pre činoherné inscenácie – tie navrhoval pre mnohé slovenské i zahraničné divadlá, ale aj početné výpravy pre operu, spevohru, muzikál, balet a tanečné divadlo. Pre Operu SND vytvoril kostýmy k operám P. I. Čajkovského (Panna orleánska), G. Bizeta (Carmen), G. Verdiho (La traviataMacbeth). Naposledy sa podieľal na výprave pre operu Modesta Musorgského Boris Godunov. Pre Činohru SND vytvoril kostýmy do inscenácií Čechovových Troch sestier, Hamptonovej hry Popol a vášeň, Čapkovej hry R. U. R. a mnohým ďalším.

 

Získal ocenenie DOSKY 2006 za najlepší kostým divadelnej sezóny za inscenáciu hry Antona P. Čechova Ivanov v Slovenskom komornom divadle v Martine. Pravidelne spolupracuje aj s pražským Národným divadlom. Podieľal sa tu na činoherných inscenáciách Paul Claudel: Saténový střevíček; William Shakespeare: Cymbelín; Arthur Schnitzler: Duše – krajina širá; Tom Stoppard: Rock ’n’ Roll, operných inscenáciách Camille Saint-Saëns: Samson et DalilaHubička Bedřicha Smetanu. S režisérom Jozefom Bednárikom a choreografom Liborom Vaculíkom sa podieľal na baletnej inscenácii Isadora Duncan v pražskom Stavovskom divadle. Za scénu k baletu Ivan Hrozný (Národní divadlo Brno) dostal v roku 2003 cenu za najlepšiu scénografiu od Tanečného združenia ČR a Únie tanečného umenia SR.

 

Peter Čanecký je taktiež autorom výpravy k trom desiatkam filmov. Za všetky spomeňme filmy Juraja Jakubiska Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorýNejasná správa o konci sveta a Juraja Nvotu Kruté radosti. Za jeho film Muzika získal cenu filmovej akadémie Slnko v sieti.Kostýmy
Ivan Stodola: Bačova žena

Kostýmy
Gioacchino Rossini: Barbier zo Sevilly

Kostýmy
Georges Bizet: Carmen

Kostýmy
Gioacchino Rossini: Figaro sem, Figaro tam

Kostýmy
Henrik Ibsen: Hedda Gablerová

Kostýmy
Ruggiero Leoncavallo: Komedianti

Kostýmy
Giuseppe Verdi: La traviata

Kostýmy
Giuseppe Verdi: Macbeth

Kostýmy
Péter Esterházy: Mercedes Benz

Kostýmy
František Švantner, Roman Polák: Nevesta hôľ

Kostýmy
Oskar Nedbal: Poľská krv

Kostýmy
Christopher Hampton: Popol a vášeň

Kostýmy
Pietro Mascagni: Sedliacka česť

Kostýmy
Giuseppe Verdi: Simon Boccanegra

Kostýmy
Viliam Klimáček: Sissi - Úteky Alžbety Rakúskej

Kostýmy
Giacomo Puccini: Triptych: Sestra Angelika, Plášť, Gianni Schicchi

Kostýmy
Veselé paničky windsorské


Newsletter

Vstupenky

Program

Dnes hrámeNasledujúce predstavenie

Žiadne predstavenia.

Anketa

Kupujete si programy k inscenáciám?

áno, vždy
27,85%

záleží od titulu predstavenia
26,19%

podľa ceny (drahé nekupujem)
22,51%

zaobídem sa i bez nich
23,46%

Počet hlasujúcich: 32415