Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Mediálni partneri Opery SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - Logo OS
Pavel Procházka

Pavel Procházka

Opera / Umelecký súbor / Zbormajstri / hlavný zbormajster

FotogalériaZbormajster, dirigent a skladateľ študoval na Konzervatóriu v Žiline a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Dlhé roky pôsobil ako dirigent popredných slovenských speváckych zborov Lúčnica, SĽUK a Technik. V rokoch 1985 – 1990 bol hlavným zbormajstrom Slovenského filharmonického zboru. Od roku 2007 zastáva túto funkciu v Opere Slovenského národného divadla. Realizoval stovky koncertov po celej Európe, v Južnej Amerike, Afrike i v Ázii. Na svojom konte má nemenší počet nahrávok na všetkých druhoch nosičov, ako i nahrávok rozhlasových a televíznych. Spolupracoval s poprednými domácimi i svetovými dirigentmi: Claudiom Abbadom, Robertom Benzim, Alainom Lombardom, Ondrejom Lenárdom, Lorinom Maazelom, Liborom Peškom, Ľudovítom Rajterom a mnohými ďalšími. Ako prvý slovenský dirigent účinkoval v Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Ríme, kde uviedol jedno z najvýznamnejších diel Claudia Monteverdiho Vesprae della Beata Vergine (1993). Zúčastnil sa na festivaloch Musica Contemporanea v Perugii a Bolzane a od roku 1988 každoročne spolupracuje s festivalom Valle d´Itria v Martina Franca v Taliansku. Z množstva ocenení, ktoré získal vo svojej doterajšej kariére s rôznymi telesami, spomeňme aspoň víťazstvá so speváckym zborom Technik: Spittal 1975, Arezzo 1978, Tours 1982, Cantonigrós 1983.

Osobitné miesto v umeleckom živote Pavla Procházku patrí jeho pedagogickým aktivitám. Tie boli a sú späté v rokoch 1980 až 1998 s VŠMU v Bratislave, od roku 1997 s Akadémiou umení v Banskej Bystrici a v rokoch 2004 až 2007 s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre.

Pavol Procházka je všestrannou hudobníckou osobnosťou, ktorej profil dotvára napokon jeho kompozičná činnosť. Dominantný zástoj v nej majú vokálne, resp. vokálno-inštrumentálne diela. Z tých väčších spomeňme hudobnú rozprávku Maruška na objednávku SĽUK-u, hudobno-scénickú fresku Legenda potulného tovariša, z novších opusov je to Omša sv. Martina, Pastorale, Stabat mater, Ecce lignum Crucis, Magnificat Slávnostná kantáta na počesť sv. Cyrila a Metoda pre veľký orchester, miešaný zbor a recitátora.

V Opere SND od svojho nástupu v sezóne 2007 - 2008 až dodnes premiérovo naštudoval tieto diela: Lucrezia Borgia, Boris Godunov, Dvaja Foscariovci, Svätopluk, Orfeus a Eurydika, Predaná nevesta, Hry o Márii, Mathilde de Guisse, Čarovná flauta, Le Villi, Kominárik, Puritáni, Jej pastokyňa, Manon Lescaut, Netopier, Otello, Maria Theresia, Barbier zo Sevilly, Romeo a Júlia, Lohengrin, Rigoletto, Bohéma, La clemenza di Tito, Piková dáma, Zem úsmevov, Šperky Madony, v sezóne 2015 - 2016 pracuje na študovaní Beethovenovho Fidelia a Verdiho opery Simon Boccanegra. Ako zbormajster viedol a vedie predstavenia Aida, Nabucco, La traviata, Tosca, Macbeth, Trubadúr, Sedliacka česť, Komedianti, Turandot, Nápoj lásky, Dcéra pluku, Carmen, Rusalka, Eugen Onegin, Krútňava, Don Giovanni.

Naštudoval aj koncertné vokálno-inštrumentálne diela: Verdiho Rekviem, Rossiniho Stabat Mater a mnohé ďalšie.  Zbormajster
Gioacchino Rossini: Barbier zo Sevilly

Zbormajster
Giacomo Puccini: Bohéma

Zbormajster
Wolfgang Amadeus Mozart: Čarovná flauta

Zbormajster
Hector Berlioz: Faustovo prekliatie

Zbormajster
Eugen Suchoň: Krútňava

Zbormajster
Nepredajme nevestu!

Zbormajster
Johann Strauss: Netopier

Zbormajster
Carl Davis, Daniel de Andrade: Nižinskij - Boh tanca

Zbormajster
Bedřich Smetana: Predaná nevesta

Zbormajster
Giuseppe Verdi: Rigoletto

Zbormajster
Giuseppe Verdi: Simon Boccanegra

Zbormajster
Giacomo Puccini: Triptych: Sestra Angelika, Plášť, Gianni Schicchi

Zbormajster
Jacques Fromental Halévy: Židovka


Newsletter

Vstupenky

Program

Dnes hrámeNasledujúce predstavenie

Žiadne predstavenia.

Anketa

Kupujete si programy k inscenáciám?

áno, vždy
27,74%

záleží od titulu predstavenia
26,83%

podľa ceny (drahé nekupujem)
22,06%

zaobídem sa i bez nich
23,37%

Počet hlasujúcich: 27313