Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Mediálni partneri Opery SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - Logo OS
Jitka Sapara-Fischerová

Jitka Sapara-Fischerová

Opera / Umelecký súbor / Sólisti - interní / Mezzosoprán

Fotogaléria


sólistka Opery SND v Bratislave


Operný a koncertný spev študovala na Hudobnej fakulte VŠMU v Bratislave (1982 – 1986) u docenta Juraja Hrubanta. V roku 1985 získala prvú cenu na Medzinárodnej súťaži M. Schneidra-Trnavského v Trnave a cenu za najlepšiu interpretáciu piesne. Bola sólistkou komorného ansámblu Musica aeterna (1985 – 1987) pri Slovenskej filharmónii, orientujúceho sa na starú hudbu.

V roku 1986 získala druhú cenu na Medzinárodnej speváckej súťaži v Karlových Varoch a stala sa sólistkou Opery SND v Bratislave, ktorá je stále jej domovskou scénou. Na turné po Japonsku (1991) hosťovala v úlohe Carmen. Priebežne spolupracovala s bývalou Komornou operou v Bratislave, s Janáčkovou operou Brno, s Operou ŠD Košice, s Operou DJGT Banská Bystrica. V rokoch 1994 – 96 bola sólistkou Opernhaus Zürich vo Švajčiarsku (Varvara v opere Káťa Kabanová, Oľga v opere Eugen Onegin a iné). Vo viedenskej Volksoper sa predstavila ako Quickly v opere Falstaff (2000 – 2001), na festivale v Garse vystúpila v úlohe Azuceny (Trubadúr).

Jitka Sapara-Fischerová patrí už viac než dve desaťročia medzi popredné sólistky Opery SND. Diváci ju poznajú najmä ako temperamentnú Carmen, ktorú spievala celých dvadsaťpäť rokov. Do jej repertoáru patrí aj Amneris (Aida), Šarlota (Werther), Azucena (Trubadúr), Eboli (Don Carlos), Ježibaba (Rusalka), Ulrika (Maškarný bál), Quickly (Falstaff), Stařenka (Jej pastorkyňa), Mamma Lucia (Sedliacka česť), Ňaňa Filipievna (Eugen Onegin), Grófka (Piková dáma), Carmella (Šperky Madony). Doposiaľ spievala v siedmich desiatkach inscenácií.

Účinkovala na mnohých reprezentačných vystúpeniach Opery SND v zahraničí (festival v Edinburghu, hosťovanie v Jeruzaleme, v Opéra Comique v Paríži, v Budapešti, Prahe, ale aj na turné po Nemecku, Holandsku, Švajčiarsku, Rakúsku). Sporadicky spieva aj ako koncertná umelkyňa doma i v zahraničí. Za postavu Grófky v opere Piková dáma jej udelili Cenu Literárneho fondu za rok 2014.

Rozhovor: Pevné korene a slobodné krídla (Martin Bendik), Portál november 2014 str. 26Filipievna
Piotr Iľjič Čajkovskij: Eugen Onegin

Školnica
Eugen Suchoň: Krútňava

Háta
Nepredajme nevestu!

Jadwiga
Oskar Nedbal: Poľská krv

Giovanna
Giuseppe Verdi: Rigoletto

Lucia
Pietro Mascagni: Sedliacka česť

Kňažná
Giacomo Puccini: Triptych: Sestra Angelika, Plášť, Gianni Schicchi

Zita
Giacomo Puccini: Triptych: Sestra Angelika, Plášť, Gianni Schicchi


Newsletter

Vstupenky

Program

Dnes hrámeNasledujúce predstavenie

Žiadne predstavenia.

Anketa

Kupujete si programy k inscenáciám?

áno, vždy
27,85%

záleží od titulu predstavenia
26,18%

podľa ceny (drahé nekupujem)
22,51%

zaobídem sa i bez nich
23,46%

Počet hlasujúcich: 32508