Preskočiť menu
Textové zobrazenie | Newsletter - Spravodaj | | | | | Mapa stránok | English | Deutsch
Vyhľadávanie
Slovenské národné divadlo
Obrázková prezentácia

Partner Baletu SND
Logo partnera - TKEJ
Logo partnera - logo-stk_hradok

Mediálni partneri Baletu SND
Logo partnera - opera1
Logo partnera - opera_slovakia

Sergei PoluninSergei Polunin (Sergej Vladimirovič Polunin) sa narodil 20. novembra 1989 v ukrajinskom meste Kherson. Od štyroch rokov trénoval balet na miestnej akadémii, od ôsmich navštevoval Kyjevské štátne tanečné konzervatórium. V Kyjeve žil mladý Sergej len so svojou matkou, rodina sa v snahe zaistiť synovi baletné vzdelanie rozdelila (otec odišiel pracovať do Portugalska, babička do Grécka). Keď mal Polunin pätnásť rokov, rodičia sa rozviedli a on zostal touto skutočnosťou navždy traumatizovaný. Stratil motiváciu tancovať. Dostal prezývku „zlý chlapec baletu“, začal piť, vynechávať lekcie, dal sa potetovať, vystupoval pod vplyvom kokaínu a nijako svoje správanie nezastieral.

Neskôr sa stal Polunin historicky najmladším sólistom Kráľovského baletu v Londýne, ale v roku 2012 rezignoval. Po odchode z Londýna dostal pozvanie do ruského divadla Igora Želenského a prijal post sólistu v Moskovskom akademickom hudobnom divadle K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviča-Dančenka a v Štátnom akademickom divadle opery a baletu v Novosibirsku.

Počas svojej tanečnej kariéry získal niekoľko prestížnych ocenení, medzi inými Prix de Lausanne a Youth America Grand Prix 2006, v roku 2007 bol vyhlásený za tanečníka roka v kategórii Young British Dancer of the Year. Koncom apríla 2013 Polunin odišiel zo skúšky baletného predstavenia Polnočný expres len pár dní pred plánovanou premiérou. Rozhodol sa s tancom definitívne skončiť.

V roku 2014 sa však stretol s americkým fotografom a hudobným režisérom Davidom Lachapellom, ktorý mu ponúkol spoluprácu a spoločne vytvorili hudobno-tanečný klip Take me to Church, ktorý videlo 17 miliónov ľudí a Polunin sa opäť dostal do povedomia divákov. Uvedomil si, že tanec je jeho životným poslaním a darom, ktorý môže slúžiť aj dobrej veci. Nadácia PROJECT Polunin vytvorila program na podporu profesionálnych tanečníkov. Cieľom nadácie je vytvárať tanečníkom priestor na slobodnú a tvorivú realizáciu, zároveň im poskytovať zázemie v podobe právnych a agentských služieb, aby mohli rozvíjať svoj talent.